🗑30-mart sanasi BMT tomonidan Xalqaro chiqindilarsiz kun sifatida belgilangan bo‘lib, ushbu kun chiqindilarni kamaytirish, mas’uliyatli iste’molni kengaytirish hamda qayta ishlash madaniyatini rivojlantirishga qaratilgan. 2026-yilda ushbu sana doirasidagi global e’tibor aynan oziq-ovqat chiqindilarini kamaytirish masalasiga qaratilmoqda.
♻Mazkur masala Toshkent shahri uchun ham nihoyatda dolzarb: 2025-yilda poytaxtda jami 1,1 million tonna chiqindi yig‘ib olingan. Shaharda har kuni 320 ta maxsus texnika yordamida 3 ming tonnaga yaqin chiqindi yig‘ilib, olib chiqiladi.
Toshkent shahar hokimligi chiqindilar bilan ishlash masalasiga faqat kommunal xizmat vazifasi sifatida emas, balki ekologiya, zamonaviy shahar boshqaruvi va fuqarolik madaniyatining muhim yo‘nalishi sifatida qaraydi. Shu maqsadda poytaxtda chiqindilarni boshqarish jarayonlarini raqamlashtirish bo‘yicha “Toza Poytaxt” tizimi joriy etilgan. Mazkur tizim orqali chiqindi tashuvchi maxsus texnikalar harakati, ularga biriktirilgan hududlar, davlat raqamlari hamda har bir hudud bo‘yicha chiqindi olib ketish kunlarini kuzatish imkoniyati yaratilgan.
🖥Shuningdek, xalqnazorati.uz platformasi orqali aholidan kelib tushayotgan murojaatlar qabul qilinib, to‘g‘ridan to‘g‘ri mas’ullarga yo‘naltirilmoqda. Bu esa murojaatlarni ko‘rib chiqish sifatini oshirish, muammolarni bartaraf etish muddatini qisqartirish va tizimning ochiqligini ta’minlashga xizmat qilmoqda.
🔄Qayta ishlash yo‘nalishida ham amaliy ishlar olib borilmoqda. Jumladan, Yangihayot tumanidagi “Profpack” korxonasida har oy qariyb 2,5 ming tonna qog‘oz chiqindisi qayta ishlanmoqda. Bundan tashqari, plastik chiqindilarni alohida yig‘ish va ularni qayta ishlash samaradorligini oshirishga qaratilgan maxsus loyihalar ham ko‘rib chiqilmoqda.
🔺Nazorat va javobgarlik masalasi ham doimiy e’tiborda. Xususan, o'tgan 2025-yilda o‘tkazilgan reydlar davomida poytaxtda chiqindilarni belgilanmagan joylarga tashlash bilan bog‘liq holatlar yuzasidan 2 milliard so‘mdan ortiq jarimalar qo‘llanilgan.
➡️Bugungi sana yana bir muhim haqiqatni eslatadi: chiqindi muammosi faqat uni olib chiqish bilan hal bo'lmaydi. Ayniqsa, 2026-yilgi global mavzudan kelib chiqib, oziq-ovqat isrofiga yo‘l qo‘ymaslik, saralash madaniyatini kengaytirish, atrof-muhit tozaligiga mas’uliyat bilan munosabatda bo‘lish va tizim xodimlari mehnatini hurmat qilish har birimizning kundalik odatimizga aylanishi lozim.
Buning uchun 204,7 mlrd so‘m mablag‘ ajratildi.Shundan:— 112 ta loyiha — qurilish ishlari— 54 ta loyiha — xarid yo...
🚦 Aqlli svetoforlar:Bobur ko‘chasida 4 ta obyektda svetofor tayanch ustunlari uchun 25 ta anker blok o‘rnatildi.Sebzor ...

🗑 March 30 was designated by the United Nations as the International Day of Zero Waste. This day is aimed at reducing waste, promoting responsible consumption, and developing a recycling culture. In 2026, the global focus of this date is specifically on reducing food waste.
♻️ This issue is also highly relevant for Tashkent city: in 2025, a total of 1.1 million tons of waste were collected in the capital. Every day, approximately 3,000 tons of waste are collected and removed using 320 specialized vehicles.
🇺🇿 The Tashkent City Administration views waste management not only as a municipal service task, but also as an important area of ecology, modern urban governance, and civic culture. To this end, the “Toza Poytaxt” (Clean Capital) system has been introduced to digitalize waste management processes. This system enables real-time monitoring of the movement of waste collection vehicles, assigned territories, state license plates, and waste collection days for each district.
🖥 In addition, citizen appeals received through the xalqnazorati.uz platform are accepted and directly forwarded to the responsible authorities. This helps improve the quality of appeal processing, shorten problem resolution times, and ensure system transparency.
🔄 Practical work is also being carried out in the field of recycling. For example, the “Profpack” enterprise in Yangihayot district processes about 2,500 tons of paper waste per month. In addition, special projects aimed at separate collection of plastic waste and increasing recycling efficiency are being considered.
🔺 Control and accountability also remain under constant attention. In particular, during raids conducted in 2025, fines totaling more than 2 billion soums were imposed in the capital for dumping waste in unauthorized places.
➡️ Today’s date reminds us of one important truth: the waste problem cannot be solved only by removing it. Especially considering the 2026 global theme, preventing food waste, expanding sorting culture, taking responsible care of environmental cleanliness, and respecting the work of system employees must become a daily habit for each of us.