Янгилаган ҳолда сақлаб қолиш: «Янгиобод» келажагини қандай бўлиши кутилмоқда
Шаҳар жамоат инфратузилмасини янгилаш, аҳоли учун унинг очиқлиги, хавфсизлиги ва қулайлигини ошириш борасида изчил иш олиб бормоқда.
Бу ишлар дастлаб маҳаллалар, пиёдалар йўлаклари ва бошқа жамоат жойларини ободонлаштиришдан бошланган бўлиб, бугунги кунда шаҳар бозорларини ҳам қамраб олган.
Ана шундай объектлардан бири «Янгиобод» бозоридир. Бу тошкентликларга яхши таниш бўлган, кўплаб мамлакатларда формати «бурга бозори» деб аталадиган маскандир.
Айнан шунинг учун ҳам шаҳар бозорни янгилаш ҳақида гапирганда, унинг одатий қиёфасини ўзгартириш ёки уни бошқа форматдаги бозорга айлантиришни мақсад қилмаяпти.
Вазифа анча оддий ва тушунарли — «Янгиобод»ни шу ерда ишлайдиганлар ва бу ерга келадиганлар учун қулайроқ, хавфсизроқ ва шинамроқ қилиш.
Гап ҳудудни ободонлаштириш, меъёрий санитария шароитлари, хавфсизлик, зарур инфратузилма, қулай ўтиш йўлаклари ва автотураргоҳ ҳақида бормоқда. Яъни, ҳар қандай замонавий шаҳар бозорида бўлиши шарт бўлган оддий шароитлар ҳақида.
Шу билан бирга, бугун «Янгиобод»да ишлаётган сотувчилар ўз савдо ўринларини сақлаб қоладилар. Бозорнинг одатий ихтисослашуви ва энг муҳими, унинг ўзига хос муҳити ҳам сақланиб қолади.
Ҳозирда шаҳар лойиҳачилар билан биргаликда «Янгиобод»ни янгилаш концепциясини ишлаб чиқмоқда. Биз учун бу шунчаки қоғозда яратилган лойиҳа эмас, балки ушбу бозор ҳақиқатан ҳам муҳим бўлган инсонларнинг фикри инобатга олинган ечим бўлиши муҳим.
Шу боис лойиҳа жамоатчилик муҳокамасига тақдим этилади. Ҳар бир инсон таклиф этилаётган ўзгаришлар билан танишиши, ўз фикрини билдириши, саволлар бериши ва таклифлар киритиши мумкин бўлади.
Шаҳарнинг принципиал вазифаси — одамлар манфаатларини ҳисобга олган ҳолда, «Янгиобод»нинг ўзига хос қиёфаси ва муҳитини сақлаб қолиб, айни вақтда янада хавфсиз, қулай ва замонавий муҳит яратишдан иборат.
Миробод туманида ҳудудларни ободонлаштириш, санитария ҳолатини яхшилаш ва аҳоли учун муносиб яшаш шароитларини яратиш бо...
📍Яккасарой туманидаги 249-сонли мактабгача таълим ташкилоти 1964-йилда қурилган. 360 нафар болага мўлжалланган ушбу мас...
Тошкент шаҳар ҳокимлиги кўмагида 21–23-август кунлари Tashkent City ҳудудида ёзнинг энг иссиқ кунларига бағишланган «Чил...

Город последовательно ведёт работу по обновлению общественной инфраструктуры, повышению её доступности, безопасности и комфорта для жителей.
Эта работа начиналась с благоустройства территорий махаллей, тротуаров и других общественных пространств и сегодня охватывает в том числе городские рынки.
Одним из таких объектов является рынок «Янгиабад» — хорошо известное ташкентцам пространство, формат которого во многих странах называют блошиным рынком.
Именно поэтому, говоря об обновлении рынка, город не ставит задачу изменить его привычный характер или превратить его в другой формат рынка.
Задача гораздо проще и понятнее — сделать «Янгиабад» удобнее, безопаснее и комфортнее для тех, кто здесь работает и кто сюда приходит.
Речь идёт о благоустройстве территории, нормальных санитарных условиях, безопасности, необходимой инфраструктуре, удобных проходах и парковке. То есть о тех элементарных условиях, которые должны быть на любом современном городском рынке.
При этом продавцы, которые сегодня работают на «Янгиабаде», сохранят свои торговые места. Сохранится и привычная специализация рынка, и, самое главное, его узнаваемая атмосфера.
Сейчас город вместе с проектировщиками разрабатывает концепцию обновления «Янгиабада». И нам важно, чтобы это был не проект, созданный только на бумаге, а решение, в котором услышаны люди, для которых этот рынок действительно важен.
Поэтому проект будет представлен для общественного обсуждения. Каждый сможет ознакомиться с предлагаемыми изменениями, высказать своё мнение, задать вопросы и внести предложения.
Принципиальная задача города — провести обновление с учётом интересов людей, сохранив характер и узнаваемую атмосферу «Янгиабада» и одновременно создав более безопасную, удобную и современную среду.
📍Дошкольная образовательная организация №249 в Яккасарайском районе была построена в 1964 году. Детский сад рассчитан н...