Янгилаган ҳолда сақлаб қолиш: «Янгиобод» келажагини қандай бўлиши кутилмоқда
Шаҳар жамоат инфратузилмасини янгилаш, аҳоли учун унинг очиқлиги, хавфсизлиги ва қулайлигини ошириш борасида изчил иш олиб бормоқда.
Бу ишлар дастлаб маҳаллалар, пиёдалар йўлаклари ва бошқа жамоат жойларини ободонлаштиришдан бошланган бўлиб, бугунги кунда шаҳар бозорларини ҳам қамраб олган.
Ана шундай объектлардан бири «Янгиобод» бозоридир. Бу тошкентликларга яхши таниш бўлган, кўплаб мамлакатларда формати «бурга бозори» деб аталадиган маскандир.
Айнан шунинг учун ҳам шаҳар бозорни янгилаш ҳақида гапирганда, унинг одатий қиёфасини ўзгартириш ёки уни бошқа форматдаги бозорга айлантиришни мақсад қилмаяпти.
Вазифа анча оддий ва тушунарли — «Янгиобод»ни шу ерда ишлайдиганлар ва бу ерга келадиганлар учун қулайроқ, хавфсизроқ ва шинамроқ қилиш.
Гап ҳудудни ободонлаштириш, меъёрий санитария шароитлари, хавфсизлик, зарур инфратузилма, қулай ўтиш йўлаклари ва автотураргоҳ ҳақида бормоқда. Яъни, ҳар қандай замонавий шаҳар бозорида бўлиши шарт бўлган оддий шароитлар ҳақида.
Шу билан бирга, бугун «Янгиобод»да ишлаётган сотувчилар ўз савдо ўринларини сақлаб қоладилар. Бозорнинг одатий ихтисослашуви ва энг муҳими, унинг ўзига хос муҳити ҳам сақланиб қолади.
Ҳозирда шаҳар лойиҳачилар билан биргаликда «Янгиобод»ни янгилаш концепциясини ишлаб чиқмоқда. Биз учун бу шунчаки қоғозда яратилган лойиҳа эмас, балки ушбу бозор ҳақиқатан ҳам муҳим бўлган инсонларнинг фикри инобатга олинган ечим бўлиши муҳим.
Шу боис лойиҳа жамоатчилик муҳокамасига тақдим этилади. Ҳар бир инсон таклиф этилаётган ўзгаришлар билан танишиши, ўз фикрини билдириши, саволлар бериши ва таклифлар киритиши мумкин бўлади.
Шаҳарнинг принципиал вазифаси — одамлар манфаатларини ҳисобга олган ҳолда, «Янгиобод»нинг ўзига хос қиёфаси ва муҳитини сақлаб қолиб, айни вақтда янада хавфсиз, қулай ва замонавий муҳит яратишдан иборат.
Миробод туманида ҳудудларни ободонлаштириш, санитария ҳолатини яхшилаш ва аҳоли учун муносиб яшаш шароитларини яратиш бо...
📍Яккасарой туманидаги 249-сонли мактабгача таълим ташкилоти 1964-йилда қурилган. 360 нафар болага мўлжалланган ушбу мас...
Тошкент шаҳар ҳокимлиги кўмагида 21–23-август кунлари Tashkent City ҳудудида ёзнинг энг иссиқ кунларига бағишланган «Чил...

The city is consistently working on renewing public infrastructure and increasing its openness, safety, and convenience for the population.
These works initially began with the improvement of mahallas, pedestrian paths, and other public places, and today they have also covered city markets.
One such facility is the “Yangiobod” market. This is a place well known to Tashkent residents, which in many countries is called a “flea market” by its format.
That is precisely why, when talking about renewing the market, the city does not aim to change its usual appearance or turn it into a market of a different format.
The task is rather simple and clear — to make “Yangiobod” more convenient, safer, and more comfortable for those who work here and those who come here.
It is about landscaping the territory, standard sanitary conditions, safety, the necessary infrastructure, convenient passageways, and parking. In other words, about the simple conditions that must be present in any modern city market.
At the same time, the sellers who work at “Yangiobod” today will retain their trading places. The market’s usual specialization and, most importantly, its unique atmosphere will also be preserved.
Currently, the city, together with designers, is developing a concept for renewing “Yangiobod”. For us, it is important that this is not just a project created on paper, but a solution that takes into account the opinions of the people for whom this market is truly important.
Therefore, the project will be submitted for public discussion. Every person will be able to familiarize themselves with the proposed changes, express their opinion, ask questions, and make suggestions.
The city’s fundamental task is to take into account people’s interests, preserve the unique appearance and atmosphere of “Yangiobod”, and at the same time create an even safer, more convenient, and modern environment.
📍Preschool education organization No. 249 in Yakkasaray District was built in 1964. Designed for 360 children, this fac...
With the support of the Tashkent City Administration, the “Chilla Cool Flavors Festival” dedicated to the hottest days o...
On August 14, 2026, in the building of the Tashkent City People’s Reception Office, O. Muminov, Deputy Mayor of Tashkent...