«ORIGINAL LYUKS SERVIS» МЧЖ объекти қурилиши билан боғлиқ вазият юзасидан расмий муносабат
Тошкент шаҳар ҳокимлигига «ORIGINAL LYUKS SERVIS» МЧЖ билан Сергели тумани, Қўшқўрғон маҳалласи, Бишкент кўчаси, 46а-уй манзилида қурилаётган мажмуадан квартира сотиб олиш бўйича шартнома тузган фуқаролардан мурожаатлар келиб тушди.
Тошкент шаҳар ҳокимининг топшириғига биноан ушбу масала юзасидан мавжуд ҳужжатлар ва объект қурилиши ҳолатлари ўрганилиб, хизмат текшируви ўтказилди.
Текширув давомида 13 051 квадрат метр ер участкаси қурувчига 2021-йилда ижара асосида ажратилгани аниқланди. Қурилиш учун рухсатнома 2022-йил октябрь ойида олинган. Архитектура-шаҳарсозлик кенгаши ишчи органининг хулосаси 2023-йил 22-сентябрда 97277837-сон билан берилган. Ишчи лойиҳа ҳужжатлари 2024-йил 29-июлда ҳудудий қурилиш назорати органларида 138348266-сон билан рўйхатдан ўтказилган.
Тошкент шаҳар ҳокимлиги фуқаролар ва қурувчи ўртасида тузилган шартномаларда тараф ҳисобланмайди. Қурилиш ва квартираларини топшириш муддатларига риоя қилиш, пул маблағларини қайтариш, эҳтимолий зарарларни қоплаш ва бошқа мажбуриятларни бажариш масалалари фуқаролик-ҳуқуқий муносабатларга тааллуқли бўлиб, қонунчиликда белгиланган тартибда, жумладан суд орқали ҳал этилади.
Шу билан бирга, шаҳар маъмурияти уй-жой сотиб олиш учун сармоя киритган фуқароларнинг хавотирини тушунади. Ушбу масалада қарор қабул қилишда аҳолининг барча мурожаатлари, асосли талаб ва истаклари устувор аҳамиятга эга.
Фуқароларнинг кўп сонли мурожаатлари ва вазиятнинг ижтимоий аҳамиятини инобатга олган ҳолда, Тошкент шаҳар ҳокимлиги вакили уй-жой харидорлари, қурилиш ташкилоти раҳбарияти, прокуратура, давлат қурилиш назорати органлари ва бошқа мутасадди идоралар вакиллари иштирокида учрашув ўтказди.
Маълумот ўрнида: ўрганиш натижаларига кўра, объектда қурилиш ишлари тахминан 53 фоизга бажарилгани аниқланди.
Учрашув давомида фуқаролар қурилишни якунлаш ва квартираларини топшириш муддатлари, келгуси молиялаштириш манбалари, компаниянинг кредит ва гаров мажбуриятлари, шунингдек, мавжуд чекловлар билан боғлиқ масалаларни кўтардилар.
Учрашув якунида қурувчи яқин вақт ичида фуқаролар кўтарган масалаларни ҳал этиш ҳамда зиммасига олган мажбуриятларни бажариш бўйича аниқ жадвал тақдим этиш мажбуриятини олди. Жадвал қурилиш босқичларини якунлаш, зарур ҳужжатларни расмийлаштириш ва квартираларини топшириш каби масалаларни ўз ичига олади. Ушбу жадвал объект ҳудудида фуқаролар танишиши учун қулай жойга жойлаштирилади.
Мазкур масала уй-жой харидорлари, қурувчи, банк, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва мутасадди идоралар иштирокидаги йиғилишда қайта кўриб чиқилади. Учрашувда жадвал, молиялаштириш манбалари тўғрисидаги маълумотлар ҳамда фуқаролар олдидаги мажбуриятларни бажариш бўйича чоралар тақдим этилади.
Вазият Тошкент шаҳар ҳокимининг шахсий назоратидадир. Ҳокимлик ўз ваколатлари доирасида фуқаролар, қурувчи, банк ва масъул идораларнинг ўзаро ҳамкорлигига кўмаклашишда давом этади. Масалани кўриб чиқишнинг кейинги бориши ҳақида жамоатчилик хабардор қилинади.
Шуни маълум қиламиз ва эслатиб ўтамизки, рухсат берувчи ва лойиҳа ҳужжатларининг мавжудлиги қурувчининг фуқаролар олдидаги шартнома мажбуриятларини бажарганини англатмайди. Шу боис, битим тузишдан олдин алоҳида ҳушёр бўлиш: мажбуриятларни бажариш шартлари ва муддатларини, қурувчининг молиявий аҳволини, ишбилармонлик нуфузини, фаолият тарихини ва олдинги лойиҳаларни амалга ошириш тажрибасини синчиклаб ўрганиш, шунингдек, унинг ўз зиммасига олган мажбуриятларини бажариш қобилиятини баҳолаш лозим.
🤩 1970-йилдан буён фаолият юритаётган 110/35/6 кВ кучланишли «Ботаническая» подстанцияси босқичма-босқич модернизация қ...
⛽️ Тошкент шаҳрида газ таъминотини икки босқичли тизимга ўтказиш ишлари давом этмоқда.⛽️ Мазкур лойиҳа доирасида пойтахт...
Тошкент шаҳар ҳокими Шавкат Умурзоқов Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясининг Жамоат хавфсизлиги ва қонун...
🤩 Ҳар куни пойтахт электр тармоқларида юзлаб мутахассислар куз-қиш мавсумига пухта тайёргарлик кўрмоқда.2026-йилнинг да...

Официальное разъяснение по ситуации со строительством объекта ООО «ORIGINAL LYUKS SERVIS»
В хокимият города Ташкента поступили обращения граждан, заключивших договоры с ООО «ORIGINAL LYUKS SERVIS» на приобретение квартир в строящемся комплексе по адресу: Сергелийский район, махалля «Кушкурган», улица Бишкент, дом 46а.
По поручению хокима города Ташкента по данному вопросу проведена служебная проверка с изучением имеющихся документов и обстоятельств строительства объекта.
В ходе проверки установлено, что земельный участок площадью 13 051 квадратный метр был предоставлен застройщику в аренду в 2021 году. Разрешение на строительство получено в октябре 2022 года. Заключение рабочего органа Архитектурно-градостроительного совета выдано 22 сентября 2023 года за № 97277837. Рабочая проектная документация зарегистрирована в органах территориального строительного контроля 29 июля 2024 года за № 138348266.
Хокимият города Ташкента не является стороной договоров, заключённых между гражданами и застройщиком. Вопросы соблюдения сроков строительства и передачи квартир, возврата денежных средств, возмещения возможных убытков и исполнения иных обязательств относятся к гражданско-правовым отношениям и разрешаются в установленном законодательством порядке, в том числе в суде.
Вместе с тем городская администрация понимает обеспокоенность граждан, вложивших средства в приобретение жилья. Все обращения, обоснованные требования и пожелания жителей являются приоритетом при принятии решений по данному вопросу.
Учитывая многочисленные обращения граждан и социальную значимость ситуации, представитель хокимията города Ташкента провёл встречу с участием покупателей жилья, руководства строительной организации, представителей прокуратуры, органов государственного строительного контроля и других профильных ведомств.
Справочно сообщаем, что по результатам изучения установлено: строительные работы на объекте выполнены ориентировочно на 53%.
В ходе встречи граждане подняли вопросы, связанные со сроками завершения строительства и передачи квартир, источниками дальнейшего финансирования, кредитными и залоговыми обязательствами компании, а также имеющимися ограничениями.
По итогам встречи застройщик обязался в ближайшее время решить поднятые гражданами вопросы и представить конкретный график выполнения принятых обязательств, включая завершение этапов строительства, оформление необходимых документов и передачу квартир. График будет размещён на территории объекта в доступном для ознакомления граждан месте.
Данный вопрос будет повторно рассмотрен на встрече с участием покупателей жилья, застройщика, банка, правоохранительных органов и профильных ведомств. В ходе встречи будут представлены график, сведения об источниках финансирования и меры по выполнению обязательств перед гражданами.
Ситуация находится на личном контроле хокима города Ташкента. Хокимият в пределах своих полномочий продолжит содействовать взаимодействию граждан, застройщика, банка и ответственных ведомств. О дальнейшем ходе рассмотрения вопроса общественность будет проинформирована.
Информируем и напоминаем, что наличие разрешительной и проектной документации само по себе не означает исполнения застройщиком договорных обязательств перед гражданами. Поэтому перед заключением сделки необходимо проявлять особую бдительность: тщательно изучать условия и сроки исполнения обязательств, финансовое положение, деловую репутацию, историю деятельности и опыт реализации предыдущих проектов застройщика, а также оценивать его способность выполнить принятые на себя обязательства.
Новое решение в газоснабжении: двухэтапная система
06.08.2026, 10:46
Новое решение в газоснабжении: двухэтапная система...
⛽️ В Ташкенте продолжаются работы по переводу системы газоснабжения на двухэтапную.⛽️ В рамках данного проекта в каждом ...
05.08.2026, 16:41
Интересы жителей — главный ориентир проводимой раб...
За бесперебойным электроснабжением стоит большой труд.
05.08.2026, 10:10
За бесперебойным электроснабжением стоит большой т...
🤩Ежедневно на электросетях столицы сотни специалистов ведут тщательную подготовку к осенне-зимнему сезону.За первые 6 м...