🗺 Тошкент шаҳар Йўл ҳаракатини ташкил этиш маркази томонидан автотураргоҳларни шаҳар бошқарувининг ягона тизимига интеграция қилиш бўйича тажриба лойиҳаси амалга оширила бошланди.
🗺 Одамлар гавжум объектлар яқинидаги тартибсиз автотураргоҳлар асосий муаммолардан бири бўлиб қолмоқда: автомобиллар пиёдалар йўлакларида, ўтиш йўллари бўйлаб ва биноларга кириш қисмларида қўйилиб, бу ўтиш йўлларининг торайишига, кўришнинг чекланишига ва хавфсизлик даражасининг пасайишига олиб келмоқда.
🫥 Лойиҳа асосида пиёдалар учун хавфсиз ва қулай шаҳар муҳитига устуворлик бериш ҳамда автотураргоҳ майдонини тизимли равишда тартибга солиш ётади.
🧠 Ташаббус доирасида савдо ва сервис объектлари ёнидаги хусусий ерусти автотураргоҳлари ягона шаҳар бошқарув тизимига уланмоқда. Бу автотураргоҳ ўринларининг шаффоф ҳисобини юритиш, уларнинг бандлигини назорат қилиш ва фойдаланишнинг тушунарли тизимини шакллантириш имконини беради.
➡️ YHTEM (Йўл ҳаракатини ташкил этиш маркази) ягона қоидаларни жорий этиб, тизимли назоратни таъминлайди ва шу орқали автотураргоҳ майдонини ташкил этишдаги бетартибликка барҳам беради.
📈 Лойиҳа тажриба тариқасида амалга оширилмоқда, кейинчалик унинг самарадорлиги баҳоланиб, жамоатчилик муҳокамаси натижаларига кўра кўламини кенгайтириш имконияти кўриб чиқилади.
💎 Бундан ташқари, лойиҳа амалга оширилаётган туманларнинг йўл инфратузилмасини ривожлантиришга йўналтириладиган қўшимча даромад манбаи шакллантирилмоқда.
🟡 Маълумот учун: YHTEM мутахассисларининг таҳлилларига кўра, шаҳар фаоллиги юқори бўлган ҳудудларда автомобилларнинг 20-30 фоизи қоидабузарлик билан тўхтайди. Бунда пиёдалар йўлаклари қисман транспорт воситалари ва бошқа тўсиқлар билан банд бўлиб, бу уларнинг ўтказувчанлик қобилиятини 40-60 фоизгача пасайтириши мумкин. Тирбанд ҳудудларда транспорт оқимининг 30 фоизигача, айрим жойларда эса 40 фоизигача қисми тўхташ жойини излаш ҳисобига юзага келади. Жаҳон тажрибаси автотураргоҳ майдонини рақамли ва марказлаштирилган тарзда бошқариш самарали эканлигини тасдиқлайди: мустақил ҳисоб-китобларга кўра, ягона рақамли тизимлар тўхташ жойини излаш вақтини 43 фоизгача, босиб ўтилган масофани эса 30 фоизга қисқартириш имконини беради. Буни, хусусан, Сан-Францискодаги SFpark дастури ҳам тасдиқлайди. Москвада худди шундай ёндашув автотураргоҳ қоидабузарликлари сонини 64 фоизга камайтириш, пуллик тўхташ жойлари ҳудудларида ўртача ҳаракат тезлигини соатига 56 км гача ошириш имконини берган. Тизимдан тушган маблағлар эса тегишли туманлардаги ҳовли ва кўчаларни ободонлаштиришга йўналтирилмоқда.
💸 Бу пиёдалар ҳудудининг хавфсизлигини ошириш, ҳаракат иштирокчилари ўртасидаги зиддиятларни камайтириш ҳамда барқарор ва олдиндан билиш мумкин бўлган шаҳар тартибини шакллантиришга қаратилган комплекс ёндашувдир.

🚶 Продолжается работа по улучшению пешеходной доступности и приоритизации пространств, свободных от автотранспорта.
🗺Под руководством Центра организации дорожного движения столицы начата реализация пилотного проекта по интеграции парковочных пространств в единую систему городского управления.
🗺Хаотичная парковка у объектов притяжения остаётся одной из ключевых проблем: автомобили размещаются на тротуарах, вдоль проездов и у входных групп, что приводит к сужению проходов, ухудшению обзора и снижению уровня безопасности.
В основе проекта — приоритет безопасной и удобной городской среды для пешеходов и системное упорядочение стояночного пространства.
🧠В рамках инициативы частные плоскостные парковки при объектах торговли и сервиса подключаются к единой городской системе управления. Это обеспечивает прозрачный учёт парковочных мест, контроль их загруженности и формирование понятной системы пользования.
➡️ЦОДД обеспечивает единые правила и системный контроль, устраняя стихийность в организации парковочного пространства.
📈Проект реализуется в пилотном формате с последующей оценкой эффективности и возможностью масштабирования по итогам общественного обсуждения.
💎 Дополнительно формируется источник поступлений, направляемых в районы реализации проекта для развития дорожной инфраструктуры.
Справочно: аналитика специалистов ЦОДД показывает, что в зонах высокой городской активности до 20–30% автомобилей паркуются с нарушениями, при этом тротуары частично заняты транспортом и иными препятствиями, что может снижать их пропускную способность до 40–60%. В перегруженных районах до 30% транспортного потока, а в отдельных локациях — до 40%, формируется за счёт поиска парковочного места. Мировой опыт подтверждает эффективность цифрового и централизованного управления парковочным пространством: по независимым оценкам, единые цифровые системы позволяют сокращать время поиска парковки до 43% и пробег — на 30%, что подтверждается, в частности, программой SFpark в Сан-Франциско. В Москве аналогичный подход позволил снизить количество нарушений парковки на 64%, повысить среднюю скорость движения в зонах платных парковок до 56 км/ч, а поступления от системы направляются на благоустройство дворов и улиц соответствующих районов.
💸Это комплексный подход, направленный на повышение безопасности пешеходного пространства, снижение конфликтов между участниками движения и формирование устойчивого и предсказуемого городского порядка.