Тошкент маҳаллалар деворларида суратлар билан безайди
2022 йилнинг 2 март куни Тошкент шаҳар ҳокимлигида “Маҳаллада дув-дув гап: Маҳаллалар деворларидаги расмлар” лойиҳасининг бошланишига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Тошкент шаҳар ҳокимининг ўринбосари Фурқат Маҳмудхўжаев журналистлар, ўқитувчи ва талабаларни шаҳар деворларида суратларни яратиш лойиҳаси билан таништириб, ташаббускорлар уларга маслаҳат учун мурожаат қилаётганини билдирди.  Аҳолидан суратлар учун муносиб манзилларни кўрсатиш, санъатшунос рассомлардан эса визуал тимсоллар концепцияси таклифларини тайёрлаб топшириш сўралмоқда. Лойиҳа босқичлари қуйидагича тақсимланган (муддатлар таҳминан келтирилган ва ўзгариши мумкин):
Биринчи босқич – 10 мартгача: суратлар учун манзиллар бўйича таклифларни тўплаш. Таклиф этилаётган жойнинг фотосуратлари ва бўлажак сурат яратиладиган объект ва унинг манзилини тавсифловчи бир нечта тушунтириш сўзларини Телеграмга юборинг: @poytaxt_uz_support.
Бундан кейин комиссия (ҳокимлик ходимлари ва Бадиий академия вакиллари) энг қизиқ манзилларни танлаб олади. Уларнинг рўйхати биринчи апрелгача эълон қилинади.
Иккинчи босқич — 1 апрелгача: рассомлар танланган жойлар учун эскизларни яратадилар ва молиявий харажатлар сметасини тузадилар. Таклифлар ижодкорлар комиссияси томонидан кўриб чиқилади ва энг яхши ишлар тасдиқланади.
Учинчи босқич — 15 апрелгача: эскизларни муҳокама қилиш ва деворларнинг эгалари билан мувофиқлаштириш, Халқ депутатлари шаҳар Кенгашида молиявий харажатларни тасдиқлаш. Ҳомийлар иштирок этиши мақсадга мувофиқ.
Тўртинчи босқич — май ойи: суратларни яратиш бошланади. Ёз фаслининг бошида шаҳардаги бутун “суратлар галереяси” тайёр бўлиши керак.
Бу хабар қизғин муҳокамаларга сабаб бўлди. Журналистлар Олмаота ва Тбилисидан мисоллар келтирдилар, суратларнинг сақланиши ва деворларнинг эгалари билан мувофиқлаштиришнинг жиҳатлари, энг муҳими, мавзу ва мазмун ҳақида гапирдилар. “Газета.уз” журналисти Виктория Абдураҳимова биринчи босқичда аҳоли ва уй эгалари билан келишишда муаммолар юзага келмаслиги учун ер ости ўтиш йўллари, трансформатор қутилари, коммуникация люклари ва бошқа жамоат бино ва иншоотларидан фойдаланишни таклиф қилди.
Бадиий академия академиги, Архитектура ва қурилиш институти ўқитувчиси Марина Бородина ташаббусни қўллаб-қувватлади ва лойиҳа учун эскизлар бўйича тавсиялар ишлаб чиқишни ўз зиммасига олди. Унинг сўзларига кўра, стилистик жиҳатдан девор расмлари тасвирий санъатда алоҳида ўринни эгаллайди, улар кўпроқ плакатларга ўхшайди, тасвирлар осон идрок этиладиган, содда, долзарб ва ҳиссий бўлиши керак.
Шаҳар марказида ҳам, чеккасида ҳам суратларни яратиш учун аргументлар кўриб чиқилди. Киритилган таклифлар орасида энг жозибадорларидан бири бу суратлар учун ер усти метро таянчларини беришдир.
Биз барча тошкентликларни ташаббусни қўллаб-қувватлашга чақирамиз. Бу Тошкент қиёфаси янада ранг-баранг бўлишига қаратилган.
Лойиҳа ҳақида: “Маҳаллада дув дув гап: Маҳалла деворларига чизмалар” лойиҳаси тумандаги турар-жой бинолари, ижтимоий соҳа объектлари, зинапоялар ва бошқа бинолар фасадида кўргазмали тасвирлар (чизмалар, мураллар, графикалар ва бошқалар) яратишга бағишланган. Мақсад Тошкент шаҳрининг 12 та туманидаги маҳаллаларда норасмий диққатга сазовор жойларини яратиш ва атрофимиздаги воқеликка уйғунлик элементини киритишдир. Лойиҳа шаҳар аҳолисининг бевосита иштирокида амалга оширилади, унинг барча босқичларида - жой танлашдан тортиб, суратларни яратишгача аҳоли жалб қилинади. Расмлар яратиш учун санъат олий ўқув юртлари ва коллежлар талабалари таклиф этилади. Аҳолининг ўзи ҳам суратларни яратиши мумкин. Лойиҳада иштирок этаётган барча рассомлар зарур материаллар билан таъминланади. Эскизлар ва иштирок этиш учун аризаларингизни Телеграмдаги @poytaxt_uz_support манзилига юборинг.
Пиёдалар учун қулайликни яхшилаш ва автотранспортд...
🗺 Тошкент шаҳар Йўл ҳаракатини ташкил этиш маркази томонидан автотураргоҳларни шаҳар бошқарувининг ягона тизимига интег...

Ташкент рисует на стенах махаллей
2 марта 2022 года в хокимияте Ташкента прошла пресс-конференция, посвященная старту проекта «Махаллада дув дув гап: Рисунки на стенах махаллей».
Заместитель хокима Ташкента Фуркат Махмудходжаев познакомил журналистов, преподавателей и студентов с проектом создания рисунков на стенах города, отметив, что инициаторы обращаются за советом: к горожанам — по выбору локаций для картин, к художникам-искусствоведам — по созданию концепции визуальных образов. Этапы проекта определены так (сроки указаны приблизительно и могут быть изменены):
Первый этап, до 10 марта: сбор предложений по локациям для рисунков. Фотографии предполагаемого места и несколько поясняющих слов, описывающих место создания будущего рисунка и его адрес отправляйте в Telegram на @poytaxt_uz_support.
Далее комиссия (сотрудники хокимията и представители Академии художеств) выберет самые интересные локации. Их перечень будет опубликован до 20 марта.
Второй этап, до 1 апреля: художники создадут эскизы для выбранных мест и сформируют смету финансовых затрат. Предложения рассмотрит комиссия художников и утвердит лучшие варианты.
Третий этап, до 15 апреля: обсуждение эскизов и согласование с собственниками стен, утверждение финансовых расходов в городском Кенгаше депутатов. Участие спонсоров приветствуется.
Четвертый этап, май: приступаем к созданию рисунков. В начале лета вся «картинная галерея» в городе должна быть готова.
Новость вызвала активное обсуждение. Журналисты приводили примеры Алматы и Тбилиси, высказывались о нюансах сохранности рисунков и согласования с владельцами стен и, главное, о тематике и содержании. Виктория Абдурахимова, журналист Gazeta.uz, предложила задействовать подземные переходы, трансформаторные будки, люки коммуникаций и другие общественные строения и конструкции, чтобы на первом этапе избежать проблем согласования с жителями и владельцами домов.
Академик Академии художеств, преподаватель архитектурно-строительного института Марина Ростиславовна Бородина поддержала инициативу и взяла на себя разработку рекомендаций по эскизам для проекта. По ее словам, настенные картины по стилистике занимают отдельную нишу в живописи, они больше похожи на плакаты, изображения должны легко восприниматься, быть простыми, актуальными и эмоциональными.
Были рассмотрены аргументы за рисунки как в центре, так и на периферии города. Среди прозвучавших предложений одно из самых привлекательных — отдать под рисунки опоры надземного метро.
Призываем всех ташкентцев поддержать инициативу. Это — лишь первая волна, которая инициирует процесс появления красочного образа Ташкента.
Новый проект «Махаллада дув дув гап: Рисунки на стенах махаллей» посвящен созданию визуальных образов (рисунков, муралов, графики и др) на фасадах жилых домов, социальных объектов, лестницах и других зданиях в махаллях 12-ти районов Ташкента. Цель проекта — создать в городе новые (или возродить старые) места неформального притяжения жителей и привнести элемент гармонии в окружающую нас действительность. Проект будет осуществлен при непосредственном вовлечении и участии жителей города во всех его стадиях — от выбора локации до создания рисунков. Для создания рисунков будут приглашены студенты художественных вузов и колледжей; также жители могут создать рисунок самостоятельно. Все художники, участвующие в Проекте, будут обеспечены необходимыми материалами.