Душанбе ишчи гуруҳи билан учрашув
28 февраль куни пойтахт ҳокимлигининг Вазиятлар марказида Тошкент шаҳар ҳокимининг ўринбосари — Рақамли ривожланиш департаментининг раҳбари Сардор Абдуллаев Душанбе шаҳар давлат ҳокимияти ижроия органи ҳузуридаги “Smart city – Ақлли шаҳар” ДУКнинг техник директори Баҳром Мансуров бошчилигидаги ишчи гуруҳ билан учрашди.
Меҳмонларни қарши олган Сардор Абдуллаев конструктив мулоқотга тайёрлигини билдириб, “Рақамли Тошкент” лойиҳаси ва унинг таркибий қисмлари — геопортал, таҳлил ва бошқарув, “Халқ назорати” тизимлари ҳақида сўзлаб берди. Шунингдек, давлатимиз раҳбарининг топшириғи билан “аҳоли қулайлик индекси”нинг фаол ишлаб чиқилаётганини маълум қилди.
Баҳром Мансуров илиқ қабул учун миннатдорлик билдириб, мезбонларни «Душанбехадамотнаклиёт» давлат муассасаси, “Smart city” ДУК, «Сарфароз» ва «Ватан ИКТ» компанияларининг раҳбар ходимларидан иборат ишчи гуруҳ билан таништирди.
Меҳмонлар ҳозирги кунда Тожикистон пойтахтида замонавий Data ва вазиятлар марказларини қуриш ишлари, жамоат транспорти соҳасида йўловчилар оқими ва ёқилғи сарфини назорат қилиш ҳамда шаҳарда қатнайдиган автобус ва троллейбуслар маршрутини GPS-кузатиш имкониятини ўз ичига олган модернизация ишлари жадал кетаётганини сўзлаб берди. Душанбедаги 50-мактабда биздаги Kundalik тизими сингари E-Donish тизими синов тариқасида ишга тушгани, у босқичма-босқич шаҳарнинг барча мактабларида жорий этилишини маълум қилди.
Тожикистонлик вакиллар фаол тажриба алмашинувига, “Рақамли Тошкент” ва Kundalik тизимларини жорий қилиш жараёнини, эҳтимолли қийинчиликлар ва камчиликларни батафсил ўрганишга қизиқиш билдирдилар. Меҳмонлар 2021 йилнинг июнь ойида делегация ташрифи чоғида қурилиш жараёнида бўлган, ҳозир эса ишга тушган Вазиятлар марказининг иши билан батафсил таништирилиб, унинг имкониятлари ҳақида маълумотга эга бўлдилар. Улар эътиборига Тошкентнинг рақамли харитаси маҳаллалар, иқтисодий ҳудудлар ва ҳоказолар кесимида намойиш этилди.
Ҳокимликнинг Рақамли ривожланиш департаменти вакиллари меҳмонларни қизиқтирган саволларга батафсил жавоб бериб, барча жабҳаларда ҳамкорликни давом эттиришга тайёрликларини билдирдилар.

Встреча с рабочей группой из Душанбе
28 февраля в Ситуационном центре хокимията столицы состоялась встреча заместителя хокима Ташкента – руководителя Департамента цифрового развития Сардора Абдуллаева с рабочей группой исполнительного органа государственной власти Душанбе во главе с техническим директором ГУП «Умный город» Бахромом Мансуровым.
Сардор Абдуллаев, поприветствовав гостей и выразив готовность к конструктивному диалогу, рассказал о программе «Цифровой Ташкент», включающей геопортал, геоаналитическую систему, модули для архитекторов и адресного реестра, муниципальные активы и систему «Халк назорати». Заместитель хокима рассказал об активной разработке «индекса комфортности населения», проводимой по поручению главы государства.
Бахром Мансуров поблагодарил за тёплый приём и представил рабочую группу, в составе которой — руководящие сотрудники госучреждения «Душанбехадамотнаклиёт», ГУП «Умный город», ООО «Сарфароз» и компании «Ватан ИКТ».
Гости сообщили, что в настоящее время в столице Таджикистана идёт активная работа по строительству современных DATA- и ситуационного центров, развитию работы общественного транспорта, предусматривающей контроль пассажиропотока, расхода топлива и GPS-отслеживание маршрутов автобусов и троллейбусов, курсирующих в городе. В 50 школах Душанбе в тестовом режиме запущен аналог отечественной системы Kundalik — система E-Donish, которая поэтапно будет внедрена во всех школах города.
Представители таджикской стороны выразили заинтересованность в активном обмене опытом, изучении процесса внедрения систем «Ракамли Тошкент» и Kundalik и возможных трудностях и недочётах в данном процессе. Гостей детально ознакомили с работой Ситуационного центра, который в ходе их предыдущего визита (ссылка) в июне 2021 года находился в процессе строительства, рассказав о его условиях и возможностях и продемонстрировав цифровую карту Ташкента в разрезе махаллей, экономических зон и пр.
Представители Департамента цифрового развития хокимията детально ответили на все вопросы и выразили готовность продолжить сотрудничество во всех сферах.