2004 йилда буюк княз сарайи ёнида Миллий банк ташқи иқтисодий фаолият томонидан расмлар ва тангалар коллекциясини намойиш этиш учун кўргазма зали қурилган.
«Тошгипрогор» институти лойиҳасида Россия, Европа мамлакатлари ва АҚШ галерея меъморчилиги тажрибаси ҳисобга олинган. 3,5 минг квадрат метр экспозиция майдони 15 та залга бўлинган, бу кўргазма майдонини оқилона ташкил этишга имкон беради.
Бино пардозлашида миллий анъаналар ва Самарқанд, Бухоро ва Хива меъморий қонунлари қўлланилган.
Кенг жойлаштирилган устунлар билан фасад тантанали кўриниш яратади. Безашда “каримовча” услубининг белгилари намойон бўлган: оқ деворлар, қора ойналар ва гранит пойдевор.
Биринчи қаватда иккита катта ён заллар ва марказий думалоқ зал жойлашган бўлиб, у ерда кўргазмалар очилиш маросимлари ўтказилади. Табиий ёритиш ва қандил билан очиқ атриум иккинчи қаватгача давом этади, у ерда марказий зални 10 та кичик заллар ўраб туради.
Ўн йилдан ортиқ мавжудлиги давомида Галерея пойтахт маданий ҳаётида марказий ўринлардан бирини эгаллаган.
Мустақилликнинг 20 йиллиги (2011 йил) муносабати билан Навоий кўчасида қурилган «Маърифат маркази» ...
Тошкент учун ғайриоддий силіндр шаклидаги бино, 1988-йилда қурилган, Яқуб Колос ва Амир Темур кўчал...
Тошкентда 1894 йилда биринчи реал билим юрти очилган. Бу билим юртлари реал деб аталган, чунки улар...
1938-йилда совет меъмори А. И. Павлов лойиҳаси бўйича конструктивизм ва социалистик реализм услубид...

NBU Gallery of Fine Arts
In 2004, next to the palace of the Grand Duke, the National Bank for Foreign Economic Activity constructed an exhibition hall to display paintings and a coin collection.
The project by the “Tashgiprogor” institute incorporated the experience of gallery architecture from Russia, European countries, and the USA. The exhibition area of 3,500 square meters is divided into 15 halls, allowing for rational organization of the display space.
National traditions and architectural canons of Samarkand, Bukhara, and Khiva were used in the building's finishing.
The facade with widely spaced columns creates a solemn appearance. Features of the “Karimov” style are evident in the design: white walls, dark glass, and a granite base.
On the first floor, there are two large side halls and a round central hall where exhibition opening ceremonies are held. An open atrium with natural lighting and a chandelier extends to the second floor, where the central hall is surrounded by 10 smaller halls.
Over more than twenty years of its existence, the Gallery has occupied one of the central places in the cultural life of the capital.
Barakkhan Madrasah
In 2007, the Hastimam or Hazrati Imam complex was opened in honor of the great theologian and schol...
New Building of the Irrigation Institute
The Century-Old History of TashMI
Every Tashkent resident is familiar with this abbreviation — TashMI. It has long become not only t...
“Rodina” Cinema / National Academic Drama Theater
One of the first buildings on the planned Navoi Avenue was the “Rodina” (“Vatan”) cinema. It appear...