Piyodalar uchun shahar siyosatining amaliy ijrosi
🎳 Avval ta’kidlanganidek, Toshkent shahri piyodalar, harakatlanish qulayligi va aholi turmush sifatini ustuvor deb bilgan holda qulay va xavfsiz shahar muhitini yaratish yo‘lida izchil harakatlanmoqda.
🚸Bu yo‘nalishdagi amaliy qadamlardan biri — yo‘lning qatnov qismidan tashqarida zamonaviy, tartibli yerusti avtoturargohlari tizimini yaratishdir. Bu trotuarlar, piyodalar o‘tish joylari va ko‘chalarni tartibsiz qo‘yilgan avtomobillardan xoli qilish imkonini beradi.
➡️Natijada piyodalar, jumladan, alohida ehtiyojli shaxslar uchun erkin va xavfsiz trotuarlar paydo bo‘ladi. Haydovchilar esa avtomobillarni joylashtirishning tushunarli tizimiga ega bo‘lib, bo‘sh joylarni izlab qo‘shimcha tirbandlik yaratmasdan, ularni tezroq topish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
🅿️ Avtoturargoh infratuzilmasini raqamlashtirish bo‘sh joylarni oldindan ko‘rish, qulay yo‘nalishni tanlash hamda yo‘lni piyoda yoki jamoat transportida davom ettirish uchun avtomobilni qayerda qoldirishni bilish imkonini beradi. Buning samarasida shahar bo‘ylab harakatlanish yanada tushunarli va tartibli bo‘ladi.
📈Investorning loyihaga qiziqishi biznesning shahar tanlagan yondashuvga ishonayotganini hamda zamonaviy avtoturargoh infratuzilmasi poytaxt rivojlanishining zaruriy qismiga aylanib ulgurganini anglayotganini tasdiqlaydi.
📈Loyiha davlat-xususiy sheriklik asosida amalga oshirilmoqda. Tegishli kelishuvni tuzish huquqi ilk bor ochiq elektron auksion orqali taqdim etildi. Lotning boshlang‘ich narxi 1,3 mlrd so‘mni tashkil etgan. Savdolar davomida narx 293 marta oshirilib, 20,9 mlrd so‘mga yetdi — bu boshlang‘ich narxdan qariyb 16 baravar ko‘pdir.
✅Auksion g‘olibi — “ANGLESEY FOOD” MChJ shaklidagi xorijiy korxona. Investor tomonidan taklif etilgan summa bir martalik to‘lov hisoblanadi. Kelgusida unga yillik ijara haqi va Toshkent shahrini rivojlantirish jamg‘armasiga ajratmalar qo‘shiladi.
🚶 Shunday qilib, gap shunchaki avtomobillar uchun turargohlar yaratish haqida ketmayapti. Bu — piyodalar uchun shahar siyosatining amaliy ijrosi bo‘lib, bunda avtomobillar tartibli joylarni egallaydi, ko‘chalar va trotuarlar esa odamlarga qaytariladi.
Sergelidagi o‘zgarishlar: matbuot nigohida
Mustaqillik shoh ko‘chasida qurilish-ta’mirlash ishlari: har bir bosqich ortida aniq tahlil va muhandislik yechimlari
14.07.2026, 10:17
Mustaqillik shoh ko‘chasida qurilish-ta’mirlash is...
Mirzo Ulug‘bek tumanidagi Mustaqillik shoh ko‘chasida qurilish-ta’mirlash ishlari jadal davom etmoqda.Obyektda amaliy is...
Toshkent shahar prokuraturasi tomonidan poytaxt hududlarida tungi xizmatni tashkil etish, uning samaradorligi hamda jamoat xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan chora-tadbirlar doimiy ravishda o‘rganib borilmoqda.

Практическое воплощение городской политики для пешеходов
🎳 Как уже отмечалось ранее, Ташкент последовательно движется по пути создания комфортной и безопасной городской среды, считая приоритетными интересы пешеходов, удобство передвижения и качество жизни населения.
🚸Одним из практических шагов в этом направлении является создание современной и упорядоченной системы наземных автопарковок за пределами проезжей части. Это позволит освободить тротуары, пешеходные переходы и улицы от хаотично припаркованных автомобилей.
➡️В результате появятся свободные и безопасные тротуары для пешеходов, в том числе для лиц с особыми нуждами. Водители же получат понятную систему размещения автомобилей, смогут быстрее находить свободные места, не создавая дополнительного затора.
🅿️Цифровизация инфраструктуры парковок позволит заранее видеть свободные места, выбирать удобный маршрут и знать, где оставить автомобиль, чтобы продолжить путь пешком или на общественном транспорте. В результате передвижение по городу станет более понятным и организованным.
📈Интерес инвестора к проекту подтверждает, что бизнес доверяет выбранному городом подходу и осознаёт, что современная парковочная инфраструктура уже стала неотъемлемой частью развития столицы.
📈Проект реализуется на основе государственно-частного партнёрства. Право на заключение соответствующего соглашения впервые было предоставлено через открытый электронный аукцион. Начальная цена лота составляла 1,3 млрд сумов. В ходе торгов цена была повышена 293 раза и достигла 20,9 млрд сумов — почти в 16 раз больше начальной цены.
✅Победителем аукциона стало иностранное предприятие в форме ООО «ANGLESEY FOOD». Предложенная инвестором сумма считается единовременным платежом. В дальнейшем к ней добавятся ежегодная арендная плата и отчисления в Фонд развития города Ташкента.
🚶Таким образом, речь идёт не просто о создании парковок для автомобилей. Это практическое воплощение городской политики для пешеходов, при которой автомобили занимают упорядоченные места, а улицы и тротуары возвращаются людям.
На проспекте Мустакиллик в Мирзо-Улугбекском районе продолжаются активные строительно-ремонтные работы.Практические рабо...