ЎзДЖТУ талабалари учун вақтинчалик автобус йўналиши йўлга қўйилади
2026/2027-ўқув йили бошланиши муносабати билан 7-сентябрдан бошлаб «Мирзо Улуғбек» метро бекати — Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети йўналишида вақтинчалик автобус қатнови йўлга қўйилади.
📍 Йўналиш бўйича асосий маълумотлар:
🗓 Қатнов бошланиши: 7-сентябрдан
⏰ Ҳаракат вақти: 07:00 дан 08:00 гача (эрталабки тиғиз вақтда)
🚌 Автобуслар сони: 4 та катта сиғимли автобус
🎓 Манзил: автобуслар талабаларни «Мирзо Улуғбек» метроси олдидан ЎзДЖТУнинг ҳар иккала ўқув биносига етказиб беради.
📍 Йўналиш:
— «Мирзо Улуғбек» метроси;
— Тахтагул;
— ТҲАЙ;
— Лутфий;
— Кўкча Дарвоза;
— Заковат кўчалари;
— ЎзДЖТУ.
Нима учун янги йўналиш ташкил этилмоқда?
Ҳозирда ЎзДЖТУ талабаларининг катта қисми университетига боришда «Чилонзор» метро бекатигача етиб келиб, ундан кейин автобусларга ўтади. Натижада эрталабки тиғиз вақтда ушбу йўналишдаги жамоат транспортларида йўловчилар оқими ортиши сабабли юклама ошади.
Янги вақтинчалик йўналиш орқали талабалар «Мирзо Улуғбек» метро бекатидан тўғридан-тўғри университетигача автобусда етиб боришлари мумкин бўлади.
Бу талабаларнинг эрталабки тиғиз вақтда университетига тезроқ ва қулайроқ етиб боришига, шу билан бирга «Чилонзор» метроси ва унга туташ жамоат транспорти йўналишларидаги юкламани камайтиришга хизмат қилади.
Эслатма: Мазкур автобуслар фақат эрталабки тиғиз вақтда — соат 07:00 дан 08:00 гача ҳаракатланади.
7-сентябр куни эрталабки тиғиз вақтда метрополитен барқарор фаолият кўрсатди
08.09.2026, 10:36
7-сентябр куни эрталабки тиғиз вақтда метрополитен...
Олий таълим муассасаларида янги ўқув йили бошланиши муносабати билан Тошкент шаҳрида транспорт ҳаракати, жумладан, метро...
Куз-қиш мавсумига тайёргарлик муҳокама қилинди
⛽️ Пойтахтимизда куз-қиш мавсумини беталафот ўтказиш, аҳолига хизмат кўрсатиш тизимининг мавсумга тайёргарлигини таъминл...
5-сентябр ҳолатига кўра пойтахт йўлларидаги транспорт ҳаракати: асосий кўрсаткичлар
5-сентябр ҳолатига кўра пойтахт йўлларидаги трансп...
🔺 Тошкент шаҳар Йўл ҳаракатини ташкил этиш маркази томонидан пойтахт кўчаларидаги транспорт оқими, тирбандлик даражаси ...
Ҳурматли Тошкент шаҳри аҳолиси ва меҳмонлари!Глинка кўчасида содир бўлган воқеадан хавотирда эканингизни тушунамиз. Ҳози...

В связи с началом 2026/2027 учебного года с 7 сентября будет запущен временный автобусный маршрут от станции метро «Мирзо Улугбек» до Узбекского государственного университета мировых языков.
📍 Основная информация о маршруте:
🗓 Начало движения: с 7 сентября
Время работы: с 07:00 до 08:00 (в утренний час пик)
🚌 Количество автобусов: 4 автобуса большой вместимости
🎓 Пункт назначения: автобусы будут отправляться от станции метро «Мирзо Улугбек» и доставлять студентов к обоим учебным корпусам УзГУМЯ.
📍 Маршрут:
— станция метро «Мирзо Улугбек»;
— улица Тахтагуль;
— ТКАД;
— улица Лутфий;
— улица Кукча Дарвоза;
— улица Заковат;
— УзГУМЯ.
Почему организуется новый маршрут?
В настоящее время значительная часть студентов УзГУМЯ, направляясь в университет, доезжает до станции метро «Чиланзар», после чего пересаживается на автобусы. В результате в утренний час пик пассажиропоток на общественном транспорте по данному направлению увеличивается, что приводит к дополнительной нагрузке.
Благодаря новому временному маршруту студенты смогут доехать от станции метро «Мирзо Улугбек» непосредственно до университета.
Это позволит студентам быстрее и удобнее добираться до учебы в утренний час пик, а также снизить нагрузку на станцию метро «Чиланзар» и прилегающие маршруты общественного транспорта.