Сўнгги йилларда мамлакатимизда коррупциянинг олдини олиш, давлат бошқарувида очиқлик ва шаффофликни таъминлаш ҳамда мансаб ваколатларидан фойдаланиш билан боғлиқ ҳуқуқбузарликларни барвақт аниқлаш мақсадида кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Жамият ҳаётининг барча соҳаларини қамраб олган ушбу янгиланишлар жараёнида мансаб ваколатларини суиистеъмол қилиш, бюрократик тўсиқларни юзага келтириш ва давлат маблағларини ноқонуний ўзлаштириш каби салбий ҳолатларнинг барвақт олдини олиш устувор вазифа этиб белгиланган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли фармон ва қарорлари, хусусан, соҳага оид тизимли меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар ижросини таъминлаш мақсадида давлат органлари ва ташкилотларида Комплаенс ва коррупцияга қарши ички назорат тизими босқичма-босқич жорий этилди. Ушбу замонавий ёндашув давлат бошқарувида халқаро стандартларга мос келувчи янги назорат механизмини яратишга хизмат қилмоқда.
Мазкур ислоҳотлар доирасида Тошкент шаҳар ҳокимлиги таркибида ҳам Комплаенс ва коррупцияга қарши ички назорат хизмати ташкил этилди. Ушбу тузилмага коррупциявий хавф-хатарларни тизимли равишда таҳлил қилиш ва бартараф этиш, манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш, бюджет ва бюджетдан ташқари маблағларнинг мақсадли ҳамда самарали сарфланишини таъминлаш, шунингдек, очиқлик ва шаффофлик муҳитини кучайтириш бўйича кенг ваколатлар берилди.
Хизматнинг фаолияти ижро ҳокимияти тизимидаги жараёнларни рақамлаштириш, инсон омилини камайтириш ва маъмурий тартиб-таомилларни соддалаштириш тамойиллари асосида ташкил этилган. Ҳозирги кунда мазкур тузилма томонидан Тошкент шаҳар ва туман ҳокимликлари, шунингдек, уларнинг таркибий бўлинмалари ҳамда тизим ташкилотларида комплекс мониторинг ва ўрганиш ишлари мунтазам равишда олиб борилмоқда.
Ички назорат хизмати томонидан олиб борилган тизимли таҳлиллар натижасида муқаддам жиноят содир этган 29 нафар ходим, жумладан 6 нафари туман ҳокимликлари, 23 нафари эса ҳокимлик тизимидаги ташкилотлар ходимлари, шунингдек, маъмурий ҳуқуқбузарлик содир этган ҳокимлик тизимидаги 1 353 нафар ишчи-ходим тўғрисидаги маълумотлар батафсил ўрганилиб, қонун устуворлигини таъминлаш юзасидан тегишли таъсир чоралари белгиланди.
Хусусан, жиноят содир этган ходимлардан 2 нафари билан тузилган меҳнат шартномалари амалдаги қонунчиликка мувофиқ бекор қилинди. Мансаб ваколатларини суиистеъмол қилиш шароитларини чеклаш мақсадида 1 нафар ходим белгиланган тартибда ротация қилинди. Қолган ҳолатлар бўйича профилактик суҳбатлар ўтказилиб, тегишли туман ҳокимликлари раҳбариятига ушбу ходимларни бошқа лавозимларга ротация қилиш, уларнинг кундалик фаолияти устидан назоратни кучайтириш ҳамда бевосита масъулиятини ошириш юзасидан топшириқлар юборилди.
Маъмурий ҳуқуқбузарлик содир этган 1353 нафар ишчи-ходимларга оид маълумотлар ва таҳлилий материаллар уларнинг бевосита раҳбарларига тақдим этилди. Раҳбарлар зиммасига ҳар бир ходим билан индивидуал тартибда тушунтириш ишларини олиб бориш вазифаси юклатилди. Ушбу чорадан кўзланган асосий мақсад – ходимлар  ўртасида ижро интизомини мустаҳкамлаш ва келгусида шу каби қонунбузилиш ҳолатларининг такрорланишига йўл қўймасликдан иборатдир.
Комплаенс ва коррупцияга қарши ички назорат хизмати фақатгина жазолаш эмас, балки тизимда ҳуқуқбузарликларни содир этишга имкон берувчи сабаб ва шарт-шароитларни барвақт аниқлаш ва уларни бартараф этишга алоҳида эътибор қаратмоқда.
Шу мақсадда, Тошкент шаҳар ҳокимлиги тизимида кадрларни танлаш ва жой-жойига қўйиш, давлат харидларини амалга ошириш ва давлат хизматларини кўрсатиш жараёнларида шаффофликни таъминловчи ички идоравий ҳужжатлар лойиҳалари доимий равишда ўрганилиб борилмоқда.
Хулоса ўрнида таъкидлаш лозимки, пойтахт ҳокимлиги тизимида коррупцияга нисбатан мутлақо муросасизлик муҳитини яратиш, ижро ҳокимияти органларининг халқ олдидаги ҳисобдорлигини таъминлаш ва очиқлик тамойилларини ҳаётга татбиқ этиш борасидаги тизимли ислоҳотлар изчил давом эттирилади. Зеро, давлат аппаратининг софлиги ва шаффофлиги тизимга бўлган ишончнинг бош гаровидир.
Тошкент шаҳар ҳокимининг комплаенс
ва коррупсияга қарши ички назорат
бўйича ўринбосари                                                           М.Мирхамидов
«Ўзбекистон 24» телеканали Тошкент маҳаллаларида «Долзарб 40 кунлик» ҳамда «Маҳаллада ободлик ва меҳр-саховат ойлиги» доирасида амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар ҳақида лавҳа тайёрлади.
10.08.2026, 10:22
«Ўзбекистон 24» телеканали Тошкент маҳаллаларида «...
📍Янгиҳаёт туманида кўп қаватли уйлар ва ижтимоий объектлар атрофи ободонлаштирилмоқда, ички йўллар тартибга келтирилиб,...

В последние годы в нашей стране осуществляются широкомасштабные реформы, направленные на предотвращение коррупции, обеспечение открытости и прозрачности в государственном управлении, а также раннее выявление правонарушений, связанных с использованием должностных полномочий.
В процессе этих обновлений, охватывающих все сферы общественной жизни, приоритетной задачей определено раннее предотвращение таких негативных явлений, как злоупотребление должностными полномочиями, создание бюрократических барьеров и незаконное присвоение государственных средств.
В целях обеспечения исполнения соответствующих указов и постановлений Президента Республики Узбекистан, а также системных нормативно-правовых актов в данной сфере в государственных органах и организациях поэтапно внедрена система комплаенса и внутреннего контроля по противодействию коррупции. Данный современный подход служит созданию нового механизма контроля в государственном управлении, соответствующего международным стандартам.
В рамках указанных реформ в структуре хокимията города Ташкента также была создана Служба комплаенса и внутреннего контроля по противодействию коррупции. Данной структуре предоставлены широкие полномочия по системному анализу и устранению коррупционных рисков, предотвращению конфликта интересов, обеспечению целевого и эффективного расходования бюджетных и внебюджетных средств, а также усилению атмосферы открытости и прозрачности.
Деятельность службы организована на принципах цифровизации процессов в системе исполнительной власти, снижения человеческого фактора и упрощения административных процедур. В настоящее время данной структурой регулярно проводятся комплексный мониторинг и изучение в хокимиятах города Ташкента и районов, а также в их структурных подразделениях и организациях системы.
По результатам системных анализов, проведённых службой внутреннего контроля, были детально изучены сведения о 29 сотрудниках, ранее совершивших преступления (в том числе 6 — сотрудники районных хокимиятов, 23 — сотрудники организаций системы хокимията), а также о 1 353 работниках системы хокимията, совершивших административные правонарушения, и определены соответствующие меры воздействия для обеспечения верховенства закона.
В частности, трудовые договоры с 2 сотрудниками, совершившими преступления, были расторгнуты в соответствии с действующим законодательством. В целях ограничения условий для злоупотребления должностными полномочиями 1 сотрудник был ротирован в установленном порядке. По остальным случаям проведены профилактические беседы, а руководству соответствующих районных хокимиятов направлены поручения о ротации указанных сотрудников на другие должности, усилении контроля за их повседневной деятельностью и повышении их непосредственной ответственности.
Сведения и аналитические материалы в отношении 1 353 работников, совершивших административные правонарушения, были представлены их непосредственным руководителям. На руководителей возложена задача проведения индивидуальных разъяснительных работ с каждым сотрудником. Основная цель данной меры — укрепление исполнительской дисциплины среди сотрудников и недопущение повторения подобных правонарушений в будущем.
Служба комплаенса и внутреннего контроля по противодействию коррупции уделяет особое внимание не только наказанию, но и раннему выявлению и устранению причин и условий, способствующих совершению правонарушений в системе.
С этой целью в системе хокимията города Ташкента постоянно изучаются проекты внутренних ведомственных документов, обеспечивающих прозрачность процессов подбора и расстановки кадров, осуществления государственных закупок и оказания государственных услуг.
В заключение следует подчеркнуть, что системные реформы по созданию атмосферы абсолютной нетерпимости к коррупции в системе столичного хокимията, обеспечению подотчётности органов исполнительной власти перед народом и внедрению принципов открытости будут последовательно продолжены. Ведь чистота и прозрачность государственного аппарата являются главной гарантией доверия к системе.
Заместитель хокима города Ташкента по комплаенсу и внутреннему контролю по противодействию коррупции                                 М. Мирхамидов