Умумий жойларни ифлослантириш, уларга зарар етказиш, ўзбошимчалик билан қурилиш ёки ўзгартириш ишларини амалга ошириш, санитария ва техник фойдаланиш талабларини бузиш қонунчиликка мувофиқ жавобгарликка сабаб бўлади.
📌 Мазкур қоидаларга амал қилмаслик Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 159-моддасига асосан маъмурий жавобгарликка олиб келиши мумкин.
Қоидабузарлик ҳолатлари аниқланганда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги соҳасида назорат қилиш инспекциясига мурожаат қилишингиз мумкин.
❗️Қонун талабларига риоя қилинг. Белгиланган тартибни бузган шахсларга нисбатан қонуний чоралар кўрилади.

Загрязнение мест общего пользования, причинение им вреда, самовольное строительство или проведение изменений, а также нарушение санитарных требований и правил технической эксплуатации влечёт ответственность в соответствии с законодательством.
📌 Несоблюдение указанных правил может повлечь административную ответственность на основании статьи 159 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности.
При выявлении случаев нарушения правил можно обратиться в Инспекцию по контролю в сфере строительства и жилищно-коммунального хозяйства при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
❗️Соблюдайте требования закона. В отношении лиц, нарушивших установленный порядок, будут приняты меры в соответствии с законодательством.