Бугун Тошкент шаҳар Коррупцияга қарши курашиш ҳудудий кенгашининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди
Унда Олий Мажлис Сенатининг Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитаси раиси Эшмуратов Абдулхаким Хушбокович, ҳудудий кенгаш аъзолари, туман ҳокимлари, ОАВ вакиллари ҳамда Тошкент шаҳар ҳокимининг Комплаенс ва коррупцияга қарши ички назорат бўйича ўринбосари М. Мирхамидов иштирок этди.
🛡 Йиғилиш давомида Тошкент шаҳрида коррупциянинг олдини олиш борасида амалга оширилган ишлар, «E-qaror» тизимидаги очиқлик масалалари, расмий ахборот ресурслари фаолияти, «Очиқлик индекси» кўрсаткичлари ҳамда жамоатчилик назоратини кучайтириш бўйича таклиф ва тавсиялар муҳокама қилинди.
🧠 Шунингдек, очиқликни таъминлаш, давлат органлари фаолиятида шаффофликни кучайтириш ва аҳоли билан мулоқот механизмларини янада такомиллаштириш бўйича вазифалар белгиланди.

В заседании приняли участие председатель Комитета Сената Олий Мажлиса по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции Эшмуратов Абдулхаким Хушбокович, члены территориального совета, хокимы районов, представители СМИ, а также заместитель хокима города Ташкента по комплаенсу и внутреннему антикоррупционному контролю М. Мирхамидов.
🛡В ходе заседания были рассмотрены вопросы предупреждения коррупции в столице, обеспечения открытости решений в системе «E-qaror», деятельности официальных информационных ресурсов, показателей «Индекса открытости», а также меры по усилению общественного контроля.
🧠 Отдельное внимание было уделено вопросам повышения прозрачности деятельности государственных органов, совершенствования механизмов диалога с населением и обеспечения открытости.