Маҳаллий Кенгашлар фаолиятида янги самарали бошқарув механизмлари жорий этилмоқда
Олий Мажлис Сенатининг бугунги 15-ялпи мажлисида «Маҳаллий давлат ҳокимияти тўғрисида»ги Қонунга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳақидаги Қонун муҳокама қилиниб, сенаторлар томонидан маъқулланди.
🔺 Қонун билан маҳаллий вакиллик органлари фаолиятига қатор муҳим янгиликлар киритилмоқда:
✅ Маҳаллий Кенгашларда Кенгаш раиси ўринбосари институти жорий этилади. У бир вақтнинг ўзида Кенгаш котибияти мудири вазифасини ҳам амалга оширади.
✅ Кенгашлар фаолиятининг узлуксизлигини таъминлаш мақсадида Кенгаш Раёсати ташкил этилади. Унинг таркибига Кенгаш раҳбарияти, доимий комиссиялар ва сиёсий партия гуруҳлари раҳбарлари киради.
✅ «Кенгаш соати» институти жорий этилмоқда. Энди депутатлар аҳолини қийнаётган долзарб масалалар юзасидан маҳаллий давлат органлари ва мутасаддилардан тезкор жавоб олиш имкониятига эга бўладилар.
💬 Сенаторлар таъкидлаганидек, ушбу Қонун Президентимизнинг 2025 йил 23 июндаги ПФ–98-сонли Фармони ижросини таъминлашга хизмат қилиб, «Кучли Кенгаш – ҳисобдор ва ташаббускор ҳоким» тамойилини амалда қарор топтиришда муҳим қадам бўлади.
📝 Қонуннинг қабул қилиниши:
— вакиллик назорати таъсирчанлигини кучайтиришга; — ҳудудий муаммоларни ҳал этиш самарадорлигини оширишга хизмат қилади.
«Мовий гумбазлар» хиёбонидаги скейт-парк бугун кўплаб ҳаваскорлар ва спортга қизиқувчиларни бир жойга жамламоқда.Сўнгги ...
Тошкент шаҳар ҳокимлиги делегацияси 18–22 май кунлари Финляндия ва Эстония Республикаларининг пойтахт шаҳарларида таълим...

В деятельность местных Кенгашей внедряются новые эффективные механизмы управления
На сегодняшнем 15-м пленарном заседании Сената Олий Мажлиса был обсужден и одобрен сенаторами Закон о внесении изменений и дополнений в Закон «О местных государственных органах власти».
🔺 Законом в деятельность местных представительных органов вводится ряд важных нововведений:
✅ В местных Кенгашах вводится институт заместителя председателя Кенгаша. Он одновременно будет выполнять обязанности руководителя секретариата Кенгаша.
✅ Для обеспечения непрерывности деятельности Кенгашей создается Президиум Кенгаша. В его состав войдут руководство Кенгаша, председатели постоянных комиссий и руководители фракций политических партий.
✅ Вводится институт «Часа Кенгаша». Теперь депутаты получат возможность оперативно получать ответы от местных государственных органов и ответственных лиц по актуальным вопросам, волнующим население.
💬 Как отметили сенаторы, данный Закон послужит обеспечению исполнения Указа Президента № ПФ-98 от 23 июня 2025 года и станет важным шагом в реализации принципа «Сильный Кенгаш — подотчетный и инициативный хоким».
📝 Принятие Закона будет способствовать:
— повышению эффективности представительного контроля; — повышению результативности решения территориальных проблем.
Скейт-парк для любителей активного движения — скейтборда, велосипеда и роликов — был обновлён
20.05.2026, 10:17
Скейт-парк для любителей активного движения — скей...
Скейт-парк в сквере «Голубые купола» сегодня объединяет многих любителей активного отдыха и тех, кто интересуется спорто...
Новости Учтепинского района
19.05.2026, 17:39
Делегация хокимията города Ташкента изучает передовой опыт Финляндии и Эстонии
19.05.2026, 15:40
Делегация хокимията города Ташкента изучает передо...
Делегация хокимията города Ташкента 18–22 мая находится с рабочим визитом в столицах Финляндской Республики и Эстонской ...