🔺 Ertaga, 2-sentabr kuni, umumta’lim maktablarida 2026/2027-o‘quv yili boshlanadi. Shu munosabat bilan Toshkent ko‘chalarida, ayniqsa, ta’lim muassasalari atrofida piyodalar va transport vositalari oqimi ortishi kutilmoqda.
🚸 Yangi o‘quv yili oldidan Yo‘l harakatini tashkil etish markazi tomonidan maktablar atrofida xavfsizlikni oshirishga qaratilgan ishlar amalga oshirildi. Piyodalar o‘tish joylaridagi “zebra” chiziqlari yangilandi, svetofor obyektlari texnik ko‘rikdan o‘tkazilib, ularning ishlash rejimlari tartibga keltirildi.
🚌 Poytaxtda 170 ta avtobus yo‘nalishi bo‘yicha har kuni 24 mingdan ortiq rejali qatnov amalga oshiriladi. Yoz mavsumida avtobus jadvallari soni o‘rtacha 1 622 ta bo‘lgan bo‘lsa, yangi o‘quv yilidan ular 1 707 taga yetkaziladi.
🚇 Metropolitenda ham tig‘iz vaqtlarda poyezdlar oralig‘i qisqartiriladi: Chilonzor yo‘nalishida 1,5–2 daqiqa, O‘zbekiston yo‘nalishida 3–3,5 daqiqa, Yunusobod yo‘nalishida 4–4,5 daqiqa, yerusti halqa yo‘nalishida 7–8 daqiqa. Joriy yilda keltirilishi ko‘zda tutilgan 14 ta yangi tarkibning 11 tasi liniyalarda ishlamoqda, yana 3 tasi ishga tushirilishi kutilmoqda.
❗️ Hurmatli haydovchilar va ota-onalar!
Maktablar yaqinida tezlikni pasaytiring, piyodalar o‘tish joylarida bolalarga yo‘l bering. Avtobus bekatlarini band qilmang, ta’lim muassasalari oldida va piyodalar yo‘laklarida harakatga xalaqit beradigan tarzda to‘xtamang, jamoat transporti uchun ajratilgan maxsus yo‘laklarga chiqmang.
🚍 Imkon qadar jamoat transportidan foydalaning. Bu ko‘chalardagi yuklamani kamaytirish, jamoat transportining barqaror harakatini ta’minlash va maktablar atrofidagi tirbandliklarning oldini olishga xizmat qiladi.
Yangi o‘quv yilini yo‘llarda tartib, e’tibor va o‘zaro hurmat bilan boshlaylik.
600 nafardan ziyod bolajonga yangi o‘quv yili uchun o‘quv qurollari topshirildi
28.08.2026, 15:23
600 nafardan ziyod bolajonga yangi o‘quv yili uchu...
🔺 O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 35 yilligi arafasida Chilonzor tumanidagi G‘afur G‘ulom nomidagi istirohat ...

Новый учебный год: транспортная система столицы готова к повышенной нагрузке
🔺 Завтра, 2 сентября, в общеобразовательных школах начинается 2026/2027 учебный год. В связи с этим на улицах Ташкента, особенно вблизи образовательных учреждений, ожидается увеличение потока пешеходов и транспорта.
🚸 В преддверии нового учебного года Центром организации дорожного движения проведены работы по повышению безопасности возле школ. Обновлена разметка на пешеходных переходах — «зебрах», светофорные объекты прошли технический осмотр, а режимы их работы приведены в соответствие.
🚌 В столице по 170 автобусным маршрутам ежедневно выполняется более 24 тысяч плановых рейсов. Если летом количество автобусных графиков в среднем составляло 1 622, то с началом нового учебного года их число будет увеличено до 1 707.
🚇 В метро в часы пик также будут сокращены интервалы движения поездов: на Чиланзарской линии — до 1,5–2 минут, Узбекистанской — 3–3,5 минуты, Юнусабадской — 4–4,5 минуты, на наземной кольцевой линии — 7–8 минут. Из 14 новых составов, запланированных к поставке в этом году, 11 уже работают на линиях, ещё 3 планируется ввести в эксплуатацию.
❗️Уважаемые водители и родители!
Снижайте скорость вблизи школ, уступайте дорогу детям на пешеходных переходах. Не занимайте автобусные остановки, не останавливайтесь с помехой для движения возле образовательных учреждений и на пешеходных путях, не выезжайте на полосы, предназначенные для общественного транспорта.
🚍 По возможности пользуйтесь общественным транспортом. Это поможет снизить нагрузку на улицы, обеспечить стабильную работу общественного транспорта и уменьшить заторы вблизи школ.