Kuni kecha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan imzolangan O‘RQ–1155-son Qonun korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini yanada kuchaytirish, davlat organlari faoliyatida ochiqlik va shaffoflikni ta’minlashni nazarda tutmoqda
🛡Qonunning eng muhim yangiliklari quyidagilardan iborat:
— Korrupsiyaga oid jinoyat sodir etgan shaxslarning elektron reyestri yuritiladi;
— Reyestrga kiritilgan shaxslar davlat xizmatiga qabul qilinmaydi, saylanadigan lavozimlarga nomzod bo‘la olmaydi hamda davlat xaridlarida ishtirok etmaydi;
— Jinoyat kodeksida «korrupsiyaga oid jinoyatlar» tushunchasiga ilk bor huquqiy ta’rif berilib, unga 18 turdagi jinoyat kiritildi;
— Davlat organlarida komplayens va korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tizimlarining huquqiy asoslari mustahkamlandi;
— 5 turdagi korrupsion jinoyatlar uchun muddatidan ilgari shartli ozod qilish yoki jazoni yengilrog‘i bilan almashtirish qoidalari qo‘llanilmaydi;
— Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan davlat organlari, hududlar va sohalar kesimida korrupsiyaviy xavf-xatarlar xaritasi shakllantiriladi.

Закон № ЗРУ-1155, подписанный на днях Президентом Республики Узбекистан, предусматривает дальнейшее усиление системы противодействия коррупции, а также обеспечение открытости и прозрачности в деятельности государственных органов.
🛡Важнейшие нововведения закона заключаются в следующем:
— Будет вестись электронный реестр лиц, совершивших коррупционные преступления;
— Лица, включённые в реестр, не принимаются на государственную службу, не могут быть кандидатами на выборные должности и не участвуют в государственных закупках;
— В Уголовном кодексе впервые дано правовое определение понятию "коррупционные преступления," к которому отнесены 18 видов преступлений;
— Укреплены правовые основы систем комплаенс-контроля и внутреннего антикоррупционного контроля в государственных органах;
— К 5 видам коррупционных преступлений не применяются правила условно-досрочного освобождения или замены наказания более мягким;
— Агентством по противодействию коррупции будет формироваться карта коррупционных рисков в разрезе государственных органов, регионов и отраслей.