Kuni kecha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan imzolangan O‘RQ–1155-son Qonun korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini yanada kuchaytirish, davlat organlari faoliyatida ochiqlik va shaffoflikni ta’minlashni nazarda tutmoqda
🛡Qonunning eng muhim yangiliklari quyidagilardan iborat:
— Korrupsiyaga oid jinoyat sodir etgan shaxslarning elektron reyestri yuritiladi;
— Reyestrga kiritilgan shaxslar davlat xizmatiga qabul qilinmaydi, saylanadigan lavozimlarga nomzod bo‘la olmaydi hamda davlat xaridlarida ishtirok etmaydi;
— Jinoyat kodeksida «korrupsiyaga oid jinoyatlar» tushunchasiga ilk bor huquqiy ta’rif berilib, unga 18 turdagi jinoyat kiritildi;
— Davlat organlarida komplayens va korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tizimlarining huquqiy asoslari mustahkamlandi;
— 5 turdagi korrupsion jinoyatlar uchun muddatidan ilgari shartli ozod qilish yoki jazoni yengilrog‘i bilan almashtirish qoidalari qo‘llanilmaydi;
— Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan davlat organlari, hududlar va sohalar kesimida korrupsiyaviy xavf-xatarlar xaritasi shakllantiriladi.

The Law No. O‘RQ-1155 signed yesterday by the President of the Republic of Uzbekistan aims to further strengthen the anti-corruption system and ensure transparency and openness in the activities of state bodies.
🛡 The most important innovations of the Law include the following:
— An electronic register of persons who have committed corruption-related crimes will be maintained;
— Persons included in the register will not be admitted to public service, cannot run for elective positions, and will not participate in public procurements;
— For the first time, the Criminal Code provides a legal definition of the concept of “corruption-related crimes”, which includes 18 types of offenses;
— The legal framework for compliance and internal anti-corruption control systems in state bodies has been strengthened;
— Early conditional release or replacement of punishment with a lighter one will not apply to 5 types of corruption crimes;
— The Anti-Corruption Agency will develop corruption risk maps for state bodies, territories, and sectors.