4-mart 2026-yil. Yo‘l harakatini tashkil etish markazi
⭕️4-mart kuni poytaxtda ko‘cha-yo‘l tarmog‘ining texnik holatini yaxshilash, harakat xavfsizligi va o‘tkazuvchanligini oshirishga qaratilgan ishlar rejali asosda davom ettirildi.
Yomg'ir sababli ish sifatini ta'minlash maqsadida bugun frezalash va asfaltlash ishlari vaqtincha to'xtatib turildi.
⬆️ Yo‘l belgilari
🟡 16 ta yangi o‘rnatildi;
🔄 39 ta almashtirildi.
📍 Buyuk Ipak yo‘li, Muqimiy, Bobur, Nukus, Sebzor
🚦 Aqlli svetoforlar
🔹 Buyuk Ipak yo‘li ko'chasida 6 ta chorrahada o‘rnatish bo‘yicha ishchi sxemalar tayyorlandi;
🔹 Qatortol-Taxtapul chorrahasida yer qazish, asfalt kesish ishlari amalga oshirildi;
🔹 Cho‘ponota ko'chasida Hamkorbank oldi va Ko'rlar jamiyati oldidagi piyodalar o'tish joylarida svetoforlar ishga tushirildi;
🔹 Qatortol 1-tor va Qatortol ko'chalari chorrahasida asfalt kesish ishlari amalga oshirildi;
🔹 Xonobodtepa shoh ko‘chasi-Qumariq ko‘chalari kesishmasida prokol ishlari amalga oshirildi.
🏗 Bekatlarni yangilash
📍 Buyuk Ipak yo‘li (2 ta), Maxtumquli (3 ta), Osiyo (1 ta), KHAY (1 ta) — jami 7 ta zamonaviy bekat o‘rnatish uchun poydevor yangilash ishlari davom etmoqda.
🏗 Qo‘shimcha ishlar
📍Maxtumquli ko'chasida 3050 metr yo'l yotiq chiziqlari chizildi;
📍 Buyuk Ipak yo‘li ko‘chasida 8 ta yo‘l usti temir qopqoq (lyuk) to‘g‘irlandi;
📍 Shahar bo‘ylab 50 dan ortiq yo‘l belgilari alohida ustunlarga ko‘chirildi, eski ustunlar bo‘yaldi;
📍 Bobur ko‘chasida jamoat transporti uchun ajratilgan “A-yo'lak"iga kameralar o‘rnatish nuqtalari belgilandi;
📍 55 km yo‘llarda 100 dan ortiq piyodalar o‘tish joylari o‘rganildi, moslashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi;
📍 50 km yo‘llarda jamoat transporti uchun qo‘shimcha maxsus “A-yo'lak" tashkil etish loyihasi ustida ishlar davom etmoqda;
📍 Sebzor ko‘chasidagi 21 ta chiroq metall ustunlari bo‘yaldi.
🔄 Ishlar ob-havo sharoitidan kelib chiqib, shahar ko‘chalarida xavfsizlik va samarali harakatni ta’minlash maqsadida davom ettirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmon, qaror, farmoyishi va o‘tkazilgan yig‘ilish bayonlari...
Barcha tadbirlar tasdiqlangan yo‘l harakatini tashkil etish sxemalari asosida, tegishli xizmatlar o‘zaro muvofiqla...
Toshkent shahrida yo‘l harakatini tashkil etish markazi Toshkent shahrining transport master-rejasini ishlab chiqish bo‘...
Buning uchun maxsus tuzilgan Yo‘l harakatini tashkil etish markazi bugun Toshkent shahridagi tirbandliklar va ekologiya ...

⭕️ On 4 March, planned works continued in the capital to improve the technical condition of the street and road network, enhance traffic safety and throughput. Due to rain, in order to ensure work quality, milling and asphalt paving works were temporarily suspended today. ⬆️ Road signs 🟡 16 new ones installed; 🔄 39 replaced. 📍 Buyuk Ipak Yuli, Muqimiy, Bobur, Nukus, Sebzor 🚦 Smart traffic lights 🔹 Work schemes were prepared for installation at 6 intersections on Buyuk Ipak Yuli street; 🔹 Excavation and asphalt cutting works were carried out at the Qatortol-Taxtapul intersection; 🔹 Traffic lights were activated at pedestrian crossings in front of Hamkorbank and the Blind Society on Cho‘ponota street; 🔹 Asphalt cutting works were carried out at the Qatortol 1-tor and Qatortol streets intersection; 🔹 Prokol (horizontal drilling) works were performed at the intersection of Xonobodtepa Shah Street and Qumariq Street. 🏗 Bus stop renovation 📍 Buyuk Ipak Yuli (2), Maxtumquli (3), Osiyo (1), KHAY (1) — foundation renovation works are ongoing for the installation of a total of 7 modern bus stops. 🏗 Additional works 📍 3050 metres of horizontal road markings were painted on Maxtumquli Street; 📍 8 road manhole covers (hatches) were repaired on Buyuk Ipak Yuli Street; 📍 More than 50 road signs across the city were moved to separate poles, and old poles were painted; 📍 Camera installation points were marked for the dedicated public transport “A-lane” on Bobur Street; 📍 More than 100 pedestrian crossings were inspected on 55 km of roads, and instructions for adaptation were issued; 📍 Works continue on the project to create additional dedicated “A-lanes” for public transport on 50 km of roads; 📍 21 streetlight metal poles were painted on Sebzor Street. 🔄 Works continue in accordance with weather conditions to ensure safety and efficient traffic flow on the city streets.
All activities were carried out on the basis of approved road traffic organization schemes, with the relevant services ...