Eslatib oʻtamiz, bugun, 31-yanvardan 1-fevralga oʻtar kechasi soat 00:00 dan “Tashabbuskor xalq uchun — yangi imkoniyatlar mavsumi” shiori ostida “Tashabbusli budjet” jarayonining 2026-yilgi ilk mavsumi boshlanadi.
Ushbu mavsum “Tashabbusli budjet” jarayoni joriy etilganidan buyon o‘tkazilayotgan o‘ninchi — yubiley mavsum hisoblanadi.
Ma’lumot uchun, an’anaviy ovoz berish bosqichi yakunlariga ko‘ra g‘olib loyihalar 21-mart — Navro‘z bayrami kuni e’lon qilinadi.
Faol bo‘ling, mahallangiz uchun tashabbus ko‘rsating!
Geografik obyektlarni nomlash va qayta nomlash masalalari bo‘yicha Toshkent shahar komissiyasiga Yangihayot tumani hoki...
Yig‘ilishda 2025-yil davomida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan tegishli jamoat tashkilotlari hamda fuqarolik jamiyati ...

The 1st season of the “Initiative Budget” for 2026 is beginning
We remind you that today, starting from midnight on the transition from January 31 to February 1 at 00:00, under the slogan “For an initiative people — season of new opportunities”, the first season of the “Initiative Budget” process for 2026 begins.
This season is the tenth — anniversary season since the introduction of the “Initiative Budget” process.
For information: according to the results of the traditional voting stage, the winning projects will be announced on March 21 — Navruz holiday.
Be active, show initiative for your mahalla!
The first meeting of the Tashkent City Regional Council for Combating Corruption was held
03.02.2026, 17:15
02.02.2026, 17:03
Please participate in the voting on naming the unnamed streets in Yangihayot district and renaming some existing streets!
31.01.2026, 10:40
Please participate in the voting on naming the unn...
The Tashkent City Commission on Naming and Renaming of Geographical Objects has received proposals from the Yangihayot ...
A meeting of the Social Partnership Commission under the Tashkent City Council of People’s Deputies was held.