Toshkent shahar Korrupsiyaga qarshi kurashish hududiy Kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Toshkent shahar hokimligida Korrupsiyaga qarshi kurashish hududiy Kengashining 5-majlisi o‘tkazildi. Unda kengash a’zolari, shahar boshqarmalari va tashkilotlar rahbarlari, shuningdek tuman hokimlari ishtirok etdi.
Majlis avvalida “Maxsustrans ICHB” DUK rahbari tizimda korrupsiyaga qarshi kurashish choralari bo‘yicha axborot berdi. Tashkilotda barcha maxsus texnikalarga videoregistratorlar o‘rnatilishi boshlanganini, yoqilg‘i quyish jarayonida inson omilidan voz kechilayotganini ta'kidladi.
Uy-joy kommunal xo‘jaligi boshqarmasi rahbari o‘rinbosari boshqarmada shaffoflikni oshirish va profilaktika tadbirlari ko‘lami haqida ma’lumot berdi. O‘tgan davrda tuzilmada 20 ta o‘rganish o‘tkazilib, 10 ta holatda korrupsiya yoki xizmat vazifasiga loqaydlik kabi kamchiliklar aniqlangan va tegishli choralar ko‘rilgan.
Uchtepa, Shayxontohur va Sergeli tuman hokimlari hokimliklarda ochiqlikni ta’minlash, korrupsiyaviy xavflarni kamaytirish va jamoatchilik bilan aloqani yaxshilash bo‘yicha amalga oshirilgan amaliy ishlar bo‘yicha hisobot taqdim etishdi.
Soliq, Sog‘liqni saqlash, Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalari rahbarlari esa o‘z tizimlarida korrupsiyaga oid xavf-xatarlarni kamaytirish borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar yuzasidan ma’lumot berishdi.
Majlis davomida mavjud muammolar, ularga sabab bo‘layotgan omillar, oldini olish mexanizmlari hamda barcha sohalarda shaffoflikni kuchaytirishga qaratilgan takliflar muhokama qilindi.

В хокимияте города Ташкента прошло 5-е заседание Территориального совета по противодействию коррупции
В хокимияте города Ташкента прошло 5-е заседание Территориального совета по противодействию коррупции.
В нём приняли участие члены совета, руководители городских управлений и организаций, а также хокимы районов.
В начале заседания руководитель ГУП «Maxsustrans ICHB» представил информацию о принимаемых мерах по противодействию коррупции в системе. Он отметил, что в организации начата установка видеорегистраторов на всю специальную технику, а также подчеркнул, что при заправке топлива поэтапно исключается человеческий фактор.
Заместитель руководителя Управления жилищно-коммунального хозяйства доложил о мерах по повышению прозрачности и результатах профилактической работы. За анализируемый период проведено 20 проверок, в 10 случаях выявлены нарушения, связанные с коррупционными рисками или ненадлежащим исполнением служебных обязанностей, по которым приняты соответствующие меры.
Хокимы Учтепинского, Шайхонтохурского и Сергелийского районов представили отчёты о практической работе по обеспечению открытости в деятельности хокимиятов, снижению коррупционных рисков и совершенствованию взаимодействия с общественностью.
Руководители управлений по налогам, здравоохранению, дошкольному и школьному образованию также предоставили сведения о реализуемых мерах по противодействию коррупции в своих структурах.
В ходе заседания были обсуждены актуальные проблемы, факторы их возникновения, механизмы профилактики, а также предложения, направленные на дальнейшее усиление прозрачности и системной работы по противодействию коррупции.