Age Tashkent: o‘z uyingizning yoshini biling
Toshkent shahar hokimligi huzuridagi Raqamli rivojlanish departamenti Age Tashkent loyihasini ishga tushirdi. Unda tanlangan vaqt oralig‘ini yoki aniq yilni qo‘llagan holda Toshkentdagi binolarning yoshini aniqlash imkoniyati mavjud.
Loyihadan foydalanish bo‘yicha oddiy yo‘riqnoma: xaritada sizni qiziqtirgan binoni toping, unga bosing va kerakli ma'lumotlarga – qurilish sanasi, binoning turi (turar joy binosi, ma'muriy bino) va boshqa ma'lumotlarga ega bo‘ling.
Sayilgoh yaqinida joylashgan Toshkent yuridik universiteti (sobiq gimnaziyalar) binosiga bosib, uning yoshini tekshiramiz.
Qurilish sanasini — 1878 yil, bino manzili va koordinatalarini hamda qo‘shimcha ma'lumotlarni bilib oling: bino madaniy meros va oliy ta'lim muassasalari ob'ektlariga kiradi.
Qurilgan yiliga qarab barcha binolar turli ranglarda belgilangan. Ekranning o‘ng qismida berilgan diapazondagi, masalan, 1944 va 1998 yillar oralig‘ida qurilgan binolarni ko‘rsatib turuvchi “gradusnik” joylashgan. Binolarning rangi ham tasodifan tanlangan emas. Qadimgiroq binolar to‘kiluvchi materiallar – ular qurilishida qo‘llanilgan somon va loy rangida aks ettirilgan. Sobiq SSSR davrini olovrang va qizil rang aks ettirsa, 1966 yildagi yer qimirlashidan keyin paydo bo‘lgan metro ko‘k rangda namoyon bo‘ladi. Mustaqillik yillariga och havorang belgi bo‘lsa, yangi O‘zbekiston davri yashil rangda bo‘yalgan.
Binoning yoshi yoki boshqa ma'lumotlarida xatolik topsangiz, u haqida qayta aloqa orqali ma'lumot bering, bu dasturchilarga ma'lumotlar bazasini sozlash va takomillashtirish imkonini beradi.
... Ekranning chap qismidagi qulf belgisiga bosib “Sirli xonani” oching, u Toshkentning chegaralarini yilidan kelib chiqib, ko‘rsatib bera oladi. Unda barcha tumanlar, shahar atrofidagi qal'a devori, 12 ta darvoza, shuningdek, madaniy meros ob'ektlarining arxeologik hamda ko‘chalarning zamonaviy nomlari ko‘rsatilgan.
Age Tashkent — Toshkent shahar hokimligi huzuridagi Raqamli rivojlanish departamenti o‘nlab mutaxassislari ishining natijasidir. Loyiha Toshkentning boy tarixi, uning me'moriy va arxeologik merosini shaxsan ko‘rib, haqiqiy baho berish imkoniyatini beradi.
Qurilmalar yoshini vizuallashtirish loyihasini Niderlandiyada ishlab chiqilgan, so‘ngra Yevropa va Rossiyada keng tarqalgan Building Age Maps chellenji ilhomlantirdi. Binolar yoshini ko‘rsatuvchi bunday interaktiv karta paydo bo‘lgan ilk Markaziy Osiyo mamlakati esa O‘zbekistondir.
🔠Loyiha haqida mutasaddilar ma’lumot berar ekan, uning asosiy tamoyili mavjud tabiiy muhitni saqlab qolish ekani alohid...
🔺Toshkent shahar hokimining "Axborot, hisobot, muloqot" shaklidagi uchrashuvi doirasidagi navbatdagi manzil qurilish ob...
Tadbirda sog‘liqni saqlash tizimidagi mavjud muammolar, onalik va bolalikni muhofaza qilish, tibbiy muassasalarni zamona...

Age Tashkent: узнайте возраст вашего дома
Департамент цифрового развития при хокимияте Ташкента запустил в открытом доступе проект Age Tashkent, позволяющий определить возраст зданий Ташкента применительно к выбранному периоду времени либо конкретно к году.
Простая инструкция, как пользоваться проектом: найдите на карте интересующее вас здание, кликните по нему и получите информацию: дату постройки, формат здания (жилой дом, административное здание) и другие данные.
Проверим работу, кликнув по зданию Ташкентского юридического университета, которое находится около Сквера (бывшие гимназии).
Мы узнаем дату постройки — 1878 год, адрес и координаты, а также факты: здание является объектом культурного наследия и относится к объектам высшего образования.
В зависимости от возраста все строения показаны разными цветами. Справа на экране находится «градусник», позволяющий показывать здания в возрасте из заданного диапазона, например, построенные между 1944 и 1998 годами. Цвета зданий выбраны неслучайно. Более древние здания отображены цветом сыпучих материалов, соломы и глины, из которых тогда строили дома. Эпоху СССР маркируют оранжевые и красные цвета, а после землетрясения 1966 года к нам пришло метро — его символизирует синий цвет; к периоду независимости отсылают светло-голубые оттенки, а эра нового Узбекистана окрашена в зеленый цвет.
Если вы найдёте ошибку в возрасте или других сведениях о здании, сообщите о ней в форме обратной связи, это поможет разработчикам отладить и усовершенствовать базу данных.
... А кликнув по замку в левой части экрана, вы откроете «Тайную комнату», которая умеет показывать или скрывать границы Ташкента в зависимости от года отображения районов, крепостную стену вокруг города и все 12 ворот, а также археологические и архитектурные объекты культурного наследия и современные названия улиц.
Age Tashkent — это результат совместной работы десятков специалистов Департамента цифрового развития при хокимияте Ташкента. Проект даёт возможность по-настоящему оценить и увидеть собственными глазами всю богатую историю Ташкента, его архитектурного и археологического наследия.
Проект визуализации возраста строений вдохновлен нидерландским челленджем Building Age Maps, который вскоре подхватили в Европе, США и России. Узбекистан стал первой страной в Центральной Азии, где появилась такая интерактивная карта возрастов зданий.
На очередном этапе встречи общественности был представлен крупный экологический проект, который планируется реализовать на берегу канала Бозсу.
03.06.2026, 12:12
На очередном этапе встречи общественности был пред...
🏗️В Ташкенте вводятся новые требования для всех строительных объектов
03.06.2026, 10:22
🏗️В Ташкенте вводятся новые требования для всех с...
🔺Очередным пунктом в рамках встреч хокима города Ташкента в формате "Информация, отчёт, диалог" стал один из строительн...
В Детской клинической больнице № 3 города Ташкента, расположенной в Учтепинском районе, состоялась встреча хокима города Ташкента Шавката Умурзакова с жителями района в формате «Информация, отчёт, диалог».
03.06.2026, 10:10
В Детской клинической больнице № 3 города Ташкента...
В ходе мероприятия обсуждались актуальные вопросы в системе здравоохранения, охраны материнства и детства, а также оснащ...
02.06.2026, 17:02
В Янгихаётском районе открылось новое здание отдел...
👍 Сегодня в Янгихаётском районе было сдано в эксплуатацию новое здание отдела по делам обороны, отвечающее всем совреме...