Аҳоли учун қулайлик тартиб-интизомдан бошланади
Бугун Тошкент шаҳар ҳокими Шавкат Умурзаков Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясининг Жамоат хавфсизлиги ва қонун устуворлигини таъминлаш масалалари бўйича департаменти бошлиғининг биринчи ўринбосари Азиз Азимов, шаҳар бошқармалари, тегишли идоралар ва Чилонзор тумани ҳокимлиги раҳбарлари ҳамроҳлигида тумандаги бир қатор объектларда олиб борилаётган ишлар билан танишди.
🏘Асосий эътибор жамоат жойларини ноқонуний қурилмалардан тозалаш, ободонлаштириш, муҳандислик-коммуникация инфратузилмасини ривожлантириш ҳамда хавфсиз шаҳар муҳитини яратишга қаратилди.
🗾Хусусан, тадбир иштирокчилари «Қатортол» кўчаси ва бозори ҳудудида бўлиб, узоқ йиллар давомида пиёдалар йўлини эгаллаб турган ўзбошимчалик билан қурилган объектларни демонтаж қилиш ишлари билан танишдилар. Ноқонуний қурилмалар туфайли одамлар кўпинча йўлнинг қатнов қисмига чиқишга мажбур бўлар эди.
🧑‍💻Бугун шаҳар пиёдаларга ўзларининг қонуний ҳудудини қайтармоқда. Тротуарлар, аввало, инсонлар — болалар, кексалар, аравачали ота-оналар, ногиронлиги бўлган шахслар ва шаҳар бўйлаб ҳар куни пиёда ҳаракатланадиган барча аҳоли учун мўлжалланган.
🔵Шунингдек, «Зарқўрғон» маҳалласидаги ободонлаштириш ишлари, «Навбаҳор» маҳалласида электр таъминоти ишончлилигини ошириш масалалари ҳамда «Лутфий» маҳалласидаги ГЭС-9 подстанциясида мавжуд муаммолар ўрганилди.
🫥Амалга оширилаётган барча ишларни ягона бир мақсад бирлаштиради — шаҳарни ҳар бир фуқаро учун янада қулай, хавфсиз ва шинам қилиш. Айнан инсон манфаатлари шаҳар муҳитини ривожлантиришда асосий мезон бўлиб қолади, жамоат жойларида тартиб ўрнатиш эса ушбу тизимли ишнинг муҳим қисмидир.

Комфорт жителей начинается с порядка
Сегодня хоким города Ташкента Шавкат Умурзаков совместно с первым заместителем начальника Департамента Администрации Президента Республики Узбекистан по вопросам общественной безопасности и верховенства закона Азизом Азимовым, руководителями городских управлений, профильных ведомств и хокимията Чиланзарского района ознакомились с ходом работ на ряде объектов района.
🏘В центре внимания — освобождение общественных пространств от незаконной застройки, благоустройство, развитие инженерной инфраструктуры и создание безопасной городской среды.
🗾 В частности, участники выезда посетили территорию улицы и рынка «Катартал», где продолжаются работы по демонтажу самовольно возведённых объектов, долгие годы занимавших пешеходную территорию. Из-за незаконных конструкций людям зачастую приходилось выходить на проезжую часть.
🧑💻Сегодня город возвращает пешеходам их законное пространство. Тротуары предназначены прежде всего для людей — детей, пожилых, родителей с колясками, людей с инвалидностью и всех жителей, которые ежедневно передвигаются по городу пешком.
🔵Также были изучены работы по благоустройству в махалле «Заркургон», вопросы повышения надёжности электроснабжения в махалле «Навбахор» и существующие проблемы на подстанции ГЭС-9 в махалле «Лутфий».
🫥 Все проводимые работы объединяет одна цель — сделать город удобнее, безопаснее и комфортнее для каждого жителя. Именно интересы человека остаются главным ориентиром в развитии городской среды, а наведение порядка в общественных пространствах — важной частью этой системной работы.