Аҳоли учун қулайлик тартиб-интизомдан бошланади
Бугун Тошкент шаҳар ҳокими Шавкат Умурзаков Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясининг Жамоат хавфсизлиги ва қонун устуворлигини таъминлаш масалалари бўйича департаменти бошлиғининг биринчи ўринбосари Азиз Азимов, шаҳар бошқармалари, тегишли идоралар ва Чилонзор тумани ҳокимлиги раҳбарлари ҳамроҳлигида тумандаги бир қатор объектларда олиб борилаётган ишлар билан танишди.
🏘Асосий эътибор жамоат жойларини ноқонуний қурилмалардан тозалаш, ободонлаштириш, муҳандислик-коммуникация инфратузилмасини ривожлантириш ҳамда хавфсиз шаҳар муҳитини яратишга қаратилди.
🗾Хусусан, тадбир иштирокчилари «Қатортол» кўчаси ва бозори ҳудудида бўлиб, узоқ йиллар давомида пиёдалар йўлини эгаллаб турган ўзбошимчалик билан қурилган объектларни демонтаж қилиш ишлари билан танишдилар. Ноқонуний қурилмалар туфайли одамлар кўпинча йўлнинг қатнов қисмига чиқишга мажбур бўлар эди.
🧑‍💻Бугун шаҳар пиёдаларга ўзларининг қонуний ҳудудини қайтармоқда. Тротуарлар, аввало, инсонлар — болалар, кексалар, аравачали ота-оналар, ногиронлиги бўлган шахслар ва шаҳар бўйлаб ҳар куни пиёда ҳаракатланадиган барча аҳоли учун мўлжалланган.
🔵Шунингдек, «Зарқўрғон» маҳалласидаги ободонлаштириш ишлари, «Навбаҳор» маҳалласида электр таъминоти ишончлилигини ошириш масалалари ҳамда «Лутфий» маҳалласидаги ГЭС-9 подстанциясида мавжуд муаммолар ўрганилди.
🫥Амалга оширилаётган барча ишларни ягона бир мақсад бирлаштиради — шаҳарни ҳар бир фуқаро учун янада қулай, хавфсиз ва шинам қилиш. Айнан инсон манфаатлари шаҳар муҳитини ривожлантиришда асосий мезон бўлиб қолади, жамоат жойларида тартиб ўрнатиш эса ушбу тизимли ишнинг муҳим қисмидир.

Convenience for the population begins with order and discipline
Today, Tashkent City Mayor Shavkat Umurzakov, accompanied by the First Deputy Head of the Department for Ensuring Public Safety and the Rule of Law of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan Aziz Azimov, heads of city departments, relevant agencies, and the leadership of Chilanzar District Administration, familiarized himself with the ongoing works at a number of facilities in the district.
🏘The main attention was focused on clearing public places of illegal structures, landscaping, developing engineering and communication infrastructure, and creating a safe urban environment.
🗾In particular, the participants of the event visited the area of “Qatortol” Street and market and familiarized themselves with the dismantling of unauthorized structures that for many years occupied the pedestrian path. Due to illegal structures, people often had to step onto the roadway.
🧑💻Today the city is returning the legitimate space to pedestrians. Sidewalks are primarily intended for people — children, the elderly, parents with strollers, persons with disabilities, and all residents who move around the city on foot every day.
🔵In addition, landscaping works in “Zarqo‘rgon” mahalla, issues of increasing the reliability of electricity supply in “Navbahor” mahalla, and existing problems at the GES-9 substation in “Lutfiy” mahalla were studied.
🫥All the ongoing works are united by a single goal — to make the city more convenient, safe, and comfortable for every citizen. It is precisely the interests of people that remain the main criterion in the development of the urban environment, and establishing order in public places is an important part of this systematic work.