👍 Сергели туман ҳокимлигида мактабларда давоматни яхшилаш ва замонавий технологияларни жорий этишга бағишланган амалий семинар бўлиб ўтди. Унда Тошкент шаҳар ҳокими ўринбосари Алишер Дусмухамедов, туман ҳокими, ДХХ раҳбари ҳамда мактаб директорлари иштирок этишди.
«Сергели тажрибаси» — Давомат ва хавфсизлик назорати:
✅ «Ақлли» камералар ва автоматлаштириш: Ўқувчилар давомати ҳамда мактабга кириш-чиқиш жараёнлари ақлли камералар ёрдамида автоматик назорат қилинади.
✅ Электрон хабарнома: Фарзандларнинг келиб-кетиши ҳақида ота-оналарга зудлик билан хабар юбориш тизими йўлга қўйилади.
«Ягона ижтимоий мониторинг ахборот тизими»:
Ягона база: Ижтимоий ҳимояга муҳтож ҳамда ички назоратдаги ўқувчилар маълумотлари ягона базага жамланади.
✅ Таҳлил ва профилактика: Ўқувчилар ҳолати доимий мониторинг қилиниб, тезкор қарорлар қабул қилинади ва профилактик ишлар сифати оширилади.
Ушбу рақамли тизимлар мактабларда хавфсизликни таъминлаш, бошқарув самарадорлигини ошириш ҳамда ота-оналар билан ҳамкорликни янада мустаҳкамлайди.

👍 В хокимияте Сергелийского района состоялся практический семинар, посвящённый улучшению посещаемости в школах и внедрению современных технологий. В нём приняли участие заместитель хокима города Ташкента Алишер Дусмухамедов, хоким района, руководитель ДХХ, а также директора школ.
«Опыт Сергели» — контроль посещаемости и безопасности:
✅ «Умные» камеры и автоматизация: посещаемость учащихся, а также процессы входа и выхода из школы будут автоматически контролироваться с помощью умных камер.
✅ Электронное уведомление: будет внедрена система оперативного информирования родителей о приходе и уходе детей.
«Единая информационная система социального мониторинга»:
Единая база: сведения об учащихся, нуждающихся в социальной защите, а также находящихся на внутреннем контроле, будут собраны в единую базу.
✅ Анализ и профилактика: состояние учащихся будет постоянно мониториться, будут приниматься оперативные решения и повышаться качество профилактической работы.
Эти цифровые системы обеспечат безопасность в школах, повысят эффективность управления и ещё больше укрепят сотрудничество с родителями.