👍 Сергели туман ҳокимлигида мактабларда давоматни яхшилаш ва замонавий технологияларни жорий этишга бағишланган амалий семинар бўлиб ўтди. Унда Тошкент шаҳар ҳокими ўринбосари Алишер Дусмухамедов, туман ҳокими, ДХХ раҳбари ҳамда мактаб директорлари иштирок этишди.
«Сергели тажрибаси» — Давомат ва хавфсизлик назорати:
✅ «Ақлли» камералар ва автоматлаштириш: Ўқувчилар давомати ҳамда мактабга кириш-чиқиш жараёнлари ақлли камералар ёрдамида автоматик назорат қилинади.
✅ Электрон хабарнома: Фарзандларнинг келиб-кетиши ҳақида ота-оналарга зудлик билан хабар юбориш тизими йўлга қўйилади.
«Ягона ижтимоий мониторинг ахборот тизими»:
Ягона база: Ижтимоий ҳимояга муҳтож ҳамда ички назоратдаги ўқувчилар маълумотлари ягона базага жамланади.
✅ Таҳлил ва профилактика: Ўқувчилар ҳолати доимий мониторинг қилиниб, тезкор қарорлар қабул қилинади ва профилактик ишлар сифати оширилади.
Ушбу рақамли тизимлар мактабларда хавфсизликни таъминлаш, бошқарув самарадорлигини ошириш ҳамда ота-оналар билан ҳамкорликни янада мустаҳкамлайди.

Digitalization in Sergeli schools: smart cameras and a Unified Social Monitoring System will be introduced
👍 A practical seminar dedicated to improving attendance in schools and introducing modern technologies was held at the Sergeli District Administration. It was attended by Deputy Mayor of Tashkent City Alisher Dusmukhamedov, the district hokim, the head of the DXH, and school directors.
“Sergeli Experience” — Attendance and security control:
✅ “Smart” cameras and automation: Student attendance as well as school entry and exit processes will be automatically controlled using smart cameras.
✅ Electronic notification: A system for promptly notifying parents about their children’s arrival and departure will be introduced.
“Unified Social Monitoring Information System”:
Unified database: Information about students in need of social protection and those under internal control will be collected in a single database.
✅ Analysis and prevention: Students’ status will be continuously monitored, prompt decisions will be made, and the quality of preventive work will be improved.
These digital systems will ensure security in schools, increase management efficiency, and further strengthen cooperation with parents.