Айни кунларда автомобиль ва эҳтиёт қисмлари савдоси соҳасида фаолият юритувчи 30 нафардан ортиқ афғонистонлик тадбиркордан иборат делегация Тошкент шаҳрида бўлиб турибди.
Бугунги ташриф дастурнинг биринчи қисмида меҳмонлар Истеъмолда бўлган транспорт воситалари ва эҳтиёт қисмлари Сергели бозори, «Tashkent INDEX» савдо мажмуаси ҳамда «Banner Print» МЧЖ корхонасига ташриф буюриб, унинг фаолияти, савдо инфратузилмаси, хизмат кўрсатиш тизими ҳамда автомобиллар ва эҳтиёт қисмлар олди-сотдиси учун яратилган шарт-шароитлар билан танишди.
Учрашувлар давомида делегация аъзоларига пойтахтимизда автомобиль ва унинг эҳтиёт қисмлари савдоси соҳасини ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар, тадбиркорлар учун яратилган имкониятлар ҳамда ўзаро савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари ҳақида маълумот берилди.
Шунингдек, ташриф дастури давомида қатор учрашувлар ўтказиш, икки давлат тадбиркорлари ўртасида янги ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш ҳамда ўзаро манфаатли лойиҳаларни муҳокама қилиш режалаштирилган.
Афғонистонлик тадбиркорлар делегациясига Тошкент шаҳар ҳокимлиги ҳамда Савдо-саноат палатаси вакиллари ҳамроҳлик қилмоқда.

В эти дни в Ташкенте находится делегация, состоящая из более чем 30 афганских предпринимателей, осуществляющих деятельность в сфере торговли автомобилями и запасными частями.
В рамках первой части сегодняшней программы визита гости посетили Сергелийский рынок подержанных транспортных средств и запасных частей, торговый комплекс «Tashkent INDEX», а также предприятие ООО «Banner Print». Делегация ознакомилась с их деятельностью, торговой инфраструктурой, системой обслуживания и условиями, созданными для купли-продажи автомобилей и запасных частей.
В ходе встреч членам делегации была представлена информация о проводимой в столице работе по развитию сферы торговли автомобилями и запасными частями, возможностях, созданных для предпринимателей, а также перспективах расширения взаимного торгово-экономического сотрудничества.
Кроме того, в рамках программы визита запланировано проведение ряда встреч, установление новых деловых связей между предпринимателями двух стран и обсуждение взаимовыгодных проектов.
Делегацию афганских предпринимателей сопровождают представители хокимията города Ташкента и Торгово-промышленной палаты.