Учтепа туманида географик объектлар номларини қонун талабларига мувофиқлаштириш масалалари муҳокама қилинди
👍 Учтепа туманида ҳудуддаги мавжуд ҳамда янги ташкил этилаётган мавзелар ва географик объектлар номларини қонунчилик талабларига мувофиқлаштириш масалаларига бағишланган амалий йиғилиш бўлиб ўтди.
⚡️ Йиғилиш Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 475-сон қарори ҳамда **«Географик объектларнинг номлари тўғрисида»**ги Қонун ижросини таъминлаш мақсадида ташкил этилди.
⛈ Унда Тошкент шаҳар ҳокимининг Маънавият ва давлат тили масалалари бўйича маслаҳатчиси А. Рўзитойев, Тошкент шаҳар ҳокимлиги ҳузуридаги Рақамли ривожлантириш департаменти Топонимика бўлими бошлиғи А. Джаббаров, Учтепа тумани ҳокимининг ўринбосари О. Раҳмонбердиев, маҳалла раислари ҳамда тегишли соҳа мутасаддилари иштирок этди.
📍Йиғилиш давомида:
🔹 географик объектлар номларини Классификатор талаблари асосида тартибга солиш;
🔹 Географик объектлар номларининг давлат реестрини шакллантириш;
🔹 янги мавзеларга ном беришда тарихий, миллий ва тил меъёрларига қатъий риоя этиш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
🔘 Шунингдек, географик объектлар номларини қонуний асосда тартибга солиш ҳудудни рақамлаштириш, почта алоқаси, навигация ҳамда давлат хизматлари сифатини янада оширишда муҳим омил экани таъкидланди.
🌐 Йиғилиш якунида маҳалла раисларига ўз ҳудудларидаги географик объектлар номларини инвентаризациядан ўтказиш, мавжуд камчиликларни бартараф этиш ҳамда қонунчилик талабларига мувофиқлаштириш юзасидан тегишли топшириқлар берилди.
Мустақиллик шоҳ кўчасининг таъмирланган қисми очилиб, қарама-қарши йўналишда қурилиш ишлари бошланади
16.07.2026, 10:28
Мустақиллик шоҳ кўчасининг таъмирланган қисми очил...
Мирзо Улуғбек тумани Мустақиллик шоҳ кўчасида йўл инфратузилмасини яхшилаш, транспорт оқимини тартибга солиш ҳамда жамоа...

В Учтепинском районе обсудили вопросы приведения названий географических объектов в соответствие с требованиями законодательства
👍 В Учтепинском районе состоялось рабочее совещание, посвящённое вопросам приведения названий существующих и вновь создаваемых жилых массивов и других географических объектов в соответствие с требованиями законодательства.
⚡️ Совещание было организовано в целях обеспечения исполнения постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № 475, а также Закона «О наименованиях географических объектов».
⛈ В мероприятии приняли участие советник хокима города Ташкента по вопросам духовности и государственного языка А. Рузитоев, начальник отдела топонимики Департамента цифрового развития при хокимияте города Ташкента А. Джаббаров, заместитель хокима Учтепинского района О. Рахмонбердиев, председатели махаллей и представители профильных организаций.
📍В ходе совещания были подробно рассмотрены вопросы:
- упорядочения названий географических объектов в соответствии с требованиями Классификатора;
- формирования Государственного реестра наименований географических объектов;
- строгого соблюдения исторических, национальных и языковых норм при присвоении названий новым жилым массивам.
🔘 Также было подчеркнуто, что правовое упорядочение наименований географических объектов является важным фактором для цифровизации территории, развития почтовой связи, навигации и дальнейшего повышения качества государственных услуг.
🌐 По итогам совещания председателям махаллей были даны соответствующие поручения провести инвентаризацию наименований географических объектов на своих территориях, устранить выявленные недостатки и привести их в соответствие с требованиями законодательства.