Тошкент шаҳар ҳокими Шавкат Умурзаков бошчилигидаги пойтахт делегацияси қурилиш, туризм, саноат, хизмат кўрсатиш ва ижтимоий объектларни бошқариш соҳаларида фаолият юритувчи Хитойнинг 20 дан ортиқ йирик компанияси раҳбарлари иштирокида бизнес-форум ўтказди.
📈 Тадбир давомида Хитой компаниялари ўз портфелларини тақдим этиб, инфратузилма қурилиши, саноат ишлаб чиқариши, туризм соҳасини ривожлантириш, шунингдек, замонавий ижтимоий объектларни бошқариш борасидаги халқаро лойиҳалари ва иш тажрибалари ҳақида сўзлаб бердилар.
🧠 Форум қатнашчилари учун Тошкент шаҳрининг инвестициявий салоҳияти, истиқболли инфратузилмавий ва сармоявий лойиҳалар, шунингдек, туризм ҳамда шаҳар муҳитини комплекс ривожлантиришга оид лойиҳалар тақдимоти ташкил этилди. Ҳокимлик вакиллари иштирокчиларга Ўзбекистон Республикасида хорижий инвесторлар учун амалдаги имтиёзлар, преференциялар ва давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чоралари тўғрисида батафсил маълумот берди.
🔺 Расмий қисмдан сўнг форум интерактив форматда давом этди. Хитой бизнеси вакиллари лойиҳаларни амалга ошириш, муҳандислик инфратузилмасига уланиш, ер участкаларини олиш, давлат-хусусий шериклик механизмлари ва келажакдаги ҳамкорликни ташкил этиш юзасидан ўзларини қизиқтирган саволларни бериш имконига эга бўлдилар. Барча саволларга ҳокимлик ва тегишли ташкилотлар вакиллари томонидан батафсил тушунтириш берилди.
Шаҳар ҳокими Шавкат Умурзоқов лойиҳаларни батафсил ишлаб чиқиш ва ташаббусларни қўллаб-қувватлаш учун ҳар бир манфаатдор компания бўйича алоҳида ишчи гуруҳлар тузишни қайд этди. Шунингдек, тезкор ҳамкорликни таъминлаш ва қўшма лойиҳаларни илгари суриш мақсадида Хитой компаниялари ҳамда Тошкент шаҳрининг тегишли тузилмалари вакиллари иштирокида доимий асосда видеоконференциялар ва ишчи музокаралар ўтказиб борилиши таъкидланди.
➡️ Ушбу бизнес-форумнинг ўтказилиши Тошкент шаҳри ва Хитой Халқ Республикаси ишбилармон доиралари ўртасидаги савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликни мустаҳкамлаш йўлидаги навбатдаги қадам бўлди.

Tashkent Mayor’s Delegation Holds Business Forum with Heads of Over 20 Major Chinese Companies
A delegation from Tashkent led by Mayor Shavkat Umurzakov held a business forum with the leadership of more than 20 major Chinese companies operating in the fields of construction, tourism, industry, services, and social infrastructure management.
📈 During the event, Chinese companies presented their portfolios and shared information about their international projects and practical experience in infrastructure construction, industrial production, tourism development, and the management of modern social facilities.
🧠 A presentation was organized for the forum participants on Tashkent’s investment potential, promising infrastructure and investment projects, as well as projects for the comprehensive development of tourism and the urban environment. Representatives of the hokimiyat provided detailed information on the benefits, preferences, and state support measures available for foreign investors in the Republic of Uzbekistan.
🔺 After the official part, the forum continued in an interactive format. Representatives of Chinese businesses had the opportunity to ask questions regarding project implementation, connection to engineering infrastructure, acquisition of land plots, public-private partnership mechanisms, and organization of future cooperation. Detailed explanations were provided to all questions by representatives of the hokimiyat and relevant organizations.
🇺🇿 Mayor Shavkat Umurzakov noted that separate working groups will be formed for each interested company to develop projects in detail and support initiatives. He also emphasized that regular video conferences and working negotiations will be held with the participation of Chinese companies and relevant structures of Tashkent city to ensure prompt cooperation and promote joint projects.
➡️ The holding of this business forum became another step towards strengthening trade, economic, and investment cooperation between Tashkent city and the business circles of the People’s Republic of China.