🗑Бугун Тошкент шаҳар ҳокимлиги ҳузуридаги Рақамли ривожланиш департаментида “Махсустранс” ДУК ҳамда “Тоза пойтахт” комплекс дастури фаолияти билан танишув ташкил этилди.
🅰Тадбирда Тошкент шаҳар прокуратураси, Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар прокуратуралари, шунингдек экология бошқармалари, “Махсустранс” ва “Тоза ҳудуд” ДУК вакиллари иштирок этмоқда.
📊 Дастлаб иштирокчиларга “Рақамли Тошкент” комплекс дастури доирасида амалга оширилаётган ишлар, хусусан, “Халқ назорати” электрон платформаси орқали келиб тушаётган мурожаатлар таҳлили, раҳбар панели инфо дастури, “Греен Ташкент” ахборот тизими ҳамда “Тоза пойтахт” дастурий та’миноти ҳақида тақдимот ўтказилди.
🗺 Шунингдек, туманлар бўйича ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш фаолиятининг рақамли хариталари тақдим этилди.

An event to familiarize with the activities of the “Clean Capital” complex program was organized
🗑Today, the Department of Digital Development under the Tashkent City Administration organized an event to familiarize with the activities of the “Maxsustrans” SUE and the “Clean Capital” complex program.
🅰The event is attended by representatives of the Tashkent City Prosecutor's Office, the prosecutor's offices of the Republic of Karakalpakstan and the regions, as well as the ecology departments, “Maxsustrans” and “Clean Capital” SUEs.
📊 Initially, the participants were given a presentation on the work being carried out within the framework of the “Digital Tashkent” complex program, in particular, the analysis of appeals received through the “People's Control” electronic platform, the executive panel info program, the “Green Tashkent” information system, and the “Clean Capital” software.
🗺 Digital maps of landscaping and greening activities by district were also presented.
🚛In the afternoon, the officials went to the "Mirobod-Maxsustrans" motor transport garage and other facilities to get acquainted with the activities on site.