Олий Мажлис Қонунчилик палатаси биноси
Бино монументал меъморчилиги туфайли осон танилади. У 1997 йилда шиша ва бетондан қурилган ҳамда қимматбаҳо мармар турлари билан қопланган.
Лойиҳа меъмор Валерий Акопжанян раҳбарлигида ишлаб чиқилган: унинг жамоаси турли мамлакатлар парламент биноларини ўрганиб, шарқ меъморчилигининг анъанавий композицион усулларини қўллаган. Одатда бинолар ичида жойлашадиган 36 та устунли 18 метр баландликдаги айвонлар бу ерда ташқарига чиқарилган. Бу бинонинг тантанали хусусиятини таъкидлайди ва унга визуал енгиллик беради.
Бино шакли томони 86 метр бўлган куб шаклида.
32 метр баландликдаги мажлислар зали 350 нафар депутат учун мўлжалланган; иккинчи ёруғлик даражасида журналистлар ва дипломатлар учун ўринлар назарда тутилган.
Оқ куб қора ойнали қоронғи қопламали, устида диаметри 35 метр, баландлиги 11,5 метр бўлган фирӯза рангли гумбаз билан безатилган.
Бино ёнида «Миллий боғ» парки ва адиблар хиёбони, шунингдек, халқ ҳунармандлари устахоналарига эга Абуқосим мадрасаси жойлашган.
«Самарқанд» чойхонаси
«Самарқанд» чойхонаси 1975-йилда Самарқанд-Дарваза кўчасида қурилган.Меъмор — С. Сутягин, муҳандисл...
Чорсу бозорининг гумбази
Кўплаб нашрлар замонавий гумбазлардан фойдаланишни зилзиладан кейин Чилонзорда қурилган янги маҳалл...
Тошкент телеминораси
2025-йил январда Тошкентнинг рамзларидан бири — телевизион минорамизга 40 йил тўлди. Дастлаб бу ми...
Ўзбекистон ёзувчилар уюшмаси биноси
Мустақиллик проспектининг (илгари Пушкин кўчаси) энг бошида жойлашган чиройли бино 1940-йилда меъмо...

Здание Законодательной палаты Олий Мажлиса
Здание легко узнаваемо благодаря монументальной архитектуре. Оно было построено в 1997 году из стекла и бетона и облицовано ценными породами мрамора.
Проект разработал архитектор Валерий Акопджанян: его команда изучила здания парламентов разных стран и применила традиционные композиционные приёмы восточного зодчества. Айваны с навесом на 36 колоннах высотой 18 метров, обычно расположенные внутри строений, здесь вынесены наружу. Это подчёркивает торжественный характер здания и визуально придаёт ему лёгкость.
По форме здание представляет собой куб с длиной стороны 86 метров.
Зал заседаний высотой 32 метра рассчитан на 350 депутатов; на втором ярусе предусмотрены места для журналистов и дипломатов.
Белый куб с тёмным остеклением венчает бирюзовый купол диаметром 35 метров и высотой 11,5 метра.
Рядом со зданием расположены парк «Миллий Бог» с Аллеей литераторов и медресе Абулкасима с мастерскими народных мастеров.
Дворец культуры железнодорожников
Построен в 1938 году по проекту советского архитектора А. И. Павлова в стиле конструктивизма и соци...
Интурист
Здание бывшего культурно-информационного центра «Интурист» было построено в 1986 году по проекту ар...
Искровая радиостанция
Многим ташкентцам знакомы две высокие ажурные вышки, расположенные недалеко от улицы Фаргона йули,...
Мечеть Уккоша
Мечеть построена в 15 веке около могилы праведника Уккоша на древней улице Самарканд Дарваза. По д...