Савдо маркази — Чилонзордаги энг машҳур ва рамзий жой. У 1964-йилда ЎзССРнинг 40 йиллигига бағишлаб очибдиган ва ўша пайтда Ўрта Осиёдаги энг катта савдо корхонаси эди. Ўшанда бу “географиянинг охири”, шаҳарнинг янги қурилиш чегараси ҳисобланар эди. Тошкентликлар орасида янги улкан савдо маркази ҳақида афсоналар юрарди; у сайёҳларни ҳам, меъмор-мутахассисларни ҳам мажбурий кўриш керак бўлган объектлар рўйхатига кирган эди. Бинода кондиционер, подвалдаги омборлардан юк лифтлари, буфет ва кафе бор эди. Икки қават — маиший ва саноат товарлари, пойабзал, кийим-кечак, мато, телевизор ва пластинкалар, сут ва гўшт маҳсулотлари билан тўлдирилган — ўнлаб йиллар давомида танқислик даврида харидорларни ўзига тортиб келган.
Очилишдаги савдо майдони 3 668 м² эди, унда 9 та маиший ва озиқ-овқат бўлими, жами 53 та секция жойлашган эди. Харидорларга қўшимча хизматлар ҳам кўрсатиларди: мато кесиш, катта ҳажмдаги товарларни уйга етказиб бериш, соат гравировкаси ва таъмирлаш.
Кейинчалик меъморлар томонидан ўрганилиб, такрорланган ноёб тажриба — турар жой квартальари орасида маданий-ижтимоий хизмат объектларини жойлаштириш эди. Асосий биногнинг чап томонида маиший хизмат корпуслари пайдо бўлди: мода ательеси, фотоателье, ижара пункти, пойабзал ва металл буюмлар таъмирлаш, сартарошхона ва гўзаллик салони. Ўнг томонида ҳозир ҳам почта бўлими ишлайди, интернетгача бўлган даврда бу ерда шаҳарлараро музокара пункти ҳам бўлган. Савдо маркази ёнида қишки «Чайка» ва ёзги «Ракета» кинотеатрлари қурилган, бир пайтлар фаввора ва гулзорлар бўлган. Кейинчалик чапда «Чилонзор» ресторани очибди.
60 йил ўтиб ҳам савдо маркази чилонзорликлар ҳаётининг марказида турибди. Афсуски, дастлабки алюминий ҳажмли пирамидкалар билан безатилган кўриниш йўқолди. Бино пластмасса билан қопланди, катта реклама экранлари ўрнатилди. 2024-йилдаги реконструкциядан кейин савдо зали майдони автотураргоҳ томон деворларни олдинга суриш ҳисобига кенгайтирилди.
Ҳозир бинода Макро супермаркети ва кўплаб дўконлар, пиццериялар, янги пишириқлар билан кафетерийлар жойлашган. Кинотеатр олдида Ю.А.Гагарин ҳайкали ўрнатилган. Савдо марказининг бошқа томонида биринчи, иккинчи, учинчи ва тўртинчи кварталь аҳолиси орасида машҳур бозор қурилган. Гагарин ҳайкали олдидаги майдон ва қарши тарафдаги Гагарин кўчаси — кечқурун стол тенниси севувчилар, болали оналар, скейт, самокат ва велосипед эгалари учун севимли сайр жойи.
Ушбу меъморий мажмуа муаллифларини миннатдорчилик билан эслайлик — тошкентлик меъморлар В.Л.Спивак, А.Б.Крюков, А.А.Сидельников ва Е.Ф.Ясногорский.
Суғориш институтининг янги корпуси
Миллий тадқиқот университети «Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари ин...
Интурист
Собиқ «Интурист» маданий-ахборот маркази биноси 1986-йилда меъмор Владимир Нарубанский лойиҳаси бўй...
Иероним Краузе ва Ипотека-банк
Ботаник ва фармацевт Иероним Иванович Краузе 1870 йилда Тошкентга келиб, аптекачи бўлиб ишлай бошл...
Обком, ТИВ, Сенат
Ислом Каримов кўчаси (собиқ Ўзбекистон кўчаси) даги Сенат биноси 1970-йилларнинг бошида Ўзбекистон ...

Chilanzar Shopping Centre
The shopping centre is the most famous and iconic place in Chilanzar. It opened in 1964 to mark the 40th anniversary of the Uzbek SSR and was, at the time, the largest retail facility in Central Asia. Back then it stood at the “end of the world” — the frontier of the city’s new development — and legends circulated among Tashkent residents about the gigantic new shopping centre. It was a must-visit for tourists and architectural specialists alike. The building had air-conditioning, freight elevators from basement warehouses, buffets and a café. For decades during the era of shortages, its two floors packed with household goods, industrial products, shoes, clothing, fabrics, televisions, vinyl records, dairy and meat products attracted shoppers from far and wide.
At opening, the retail area was 3,668 m² and housed 9 departments (household and food) with 53 sections. Customers enjoyed extra services: fabric cutting, home delivery of large items, watch engraving and repair.
Later, architects studied and replicated the unique (for its time) experiment of placing cultural and social service facilities in the middle of residential areas. To the left of the main building appeared household-service blocks: fashion atelier, photo studio, rental point, shoe and metal repair, hairdresser and beauty salon. On the right, a post office still operates; before the internet era there was also a long-distance telephone exchange. Next to the centre were built the winter “Chayka” cinema and the open-air “Raketa” cinema; there used to be a fountain and flowerbeds. Later, the “Chilanzar” restaurant opened on the left side.
Sixty years on, the shopping centre remains the heart of Chilanzar life. Unfortunately, the original exterior with its aluminium volumetric pyramids has been lost. The building is now clad in plastic and fitted with large advertising screens. After the 2024 reconstruction, the retail space was expanded by pushing the walls forward into the former car park.
Today it houses a Macro supermarket, numerous shops, pizzerias and cafés with fresh pastries. In front of the cinema stands a monument to Yuri Gagarin. On the other side of the centre is a popular bazaar serving residents of the 1st, 2nd, 3rd and 4th quarters. The square in front of the Gagarin monument and Gagarin Street opposite are favourite evening hangouts for table-tennis players, mothers with children, and owners of skateboards, scooters and bicycles.
Let us remember with gratitude the authors of this architectural ensemble — Tashkent architects V. L. Spivak, A. B. Kryukov, A. A. Sidelnikov and Ye. F. Yasnogorsky.
"Uzpromstroybank" near the Square
The beautiful building on the Square was constructed in 1895 by architect V. S. Heinzelman and was ...
“Blue Domes” Café
The café, opened in 1970, was built according to the design of architect Vili Islamovich Muratov, e...
Residential Building on Alley Street
In 1933, the Council of People's Commissars of the Uzbek SSR decided to build Uzbekistan's third hy...
“Anhor” Café
The teahouse on the Anhor canal bank was built in 1956 according to the design of architect V. M. D...