Ўзбекистон Давлат санъат музейи 1918-йилда Халқ университети музейи сифатида ташкил этилган. 1935-йилгача у Тошкентдаги князь Романов саройида жойлашган эди. 1935–1966-йилларда Халқ уйи биносида, зилзиладан кейин эса ҳозирги Тошкент фотосурат уйи жойлашган биносида фаолият юритган.
1974-йилда бузиб ташланган Халқ уйи ўрнида ёш меъморлар И. А. Абдулов, А. К. Никифоров ва С. А. Розенблюм музей учун янги ғайриоддий бино қуришди — улкан кўк рангли куб. Кубнинг юзлари алюминий квадратлар ва ичкарига юмшоқ тарқоқ ёруғлик ўтказувчи «стивит» шиша толали материал билан безатилган.
Кириш портали, пастки қават ва ички атриум кулранг мармар билан қопланган.
Дастлаб бино ғайриоддий туйулган бўлса-да, кейинчалик тошкентликлар кўникиб, уни севиб қолишди — ҳозир Амир Темур ва Шаҳрисабз кўчалари кесищмасини бу музейсиз тасаввур қилиб бўлмайди.
Мустақиллик йилларида реконструкция ўтказилди: биногнинг юқори қисмида устунлар ва аркалар пайдо бўлди, натижада дастлабки брутал кўриниш йўқолди.
2024-йилда музей биноси Ўзбекистон маданий мерос объектлари рўйхатига киритилди.
Ҳозирги вақтда (2025) музей реконструкция учун ёпиқ.
«Туркистон» концерт зали
Навоий проспекти билан Мустақиллик майдонининг собиқ Парадлар хиёбони кесищмасида жойлашган оқ ранг...
«Шарқ» баланд биноси / ЎзА
ЎзССРнинг 50 йиллигига бағишлаб яратилган бир қатор обектлар орасида 16 қаватли «Шарқ» нашриёт мажму...
«Зарафшон» — энг машҳур ресторан
«Зарафшон» ресторани 1974-йилда қурилган ва дарҳол тошкентликлар орасида энг машҳур жойлардан бириг...
Чақардаги Баланд масжиди
«Баланд» масжиди 1857 йилда қурилган. «Баланд» сўзи «юқори, баланд» деган маъноларни билдиради, мас...

Государственный музей искусств Узбекистана был основан в 1918 году как Музей Народного университета. До 1935 года он размещался во дворце князя Романова в Ташкенте. В 1935–1966 годах музей находился в здании Народного дома, а после землетрясения — в здании, где сейчас располагается Ташкентский дом фотографии.
В 1974 году на месте снесённого Народного дома молодые архитекторы И. А. Абдулов, А. К. Никифоров и С. А. Розенблюм построили новое необычное здание музея — огромный голубой куб. Грани куба оформлены алюминиевыми квадратами и стекловолокнистым материалом «стивит», пропускающим мягкий рассеянный свет внутрь.
Портал входа, цокольный этаж и внутренний атриум отделаны серым мрамором.
Необычным здание казалось лишь первое время, затем ташкентцы привыкли и полюбили его — сейчас невозможно представить пересечение улиц Амира Темура и Шахрисабзской без этого музея.
В годы независимости была проведена реконструкция: появились колонны и арки в верхней части здания, из-за чего первоначальный брутальный облик был утрачен.
В 2024 году здание музея включено в список объектов культурного наследия Узбекистана.
В настоящее время (2025) музей закрыт на реконструкцию.
Пятничная мечеть Ходжи Ахрара Вали
Три бирюзовых купола рядом с медресе Кукельдаш видны издалека и определяют пейзаж ташкентского ста...
Здание Законодательной палаты Олий Мажлиса
Здание легко узнаваемо благодаря монументальной архитектуре. Оно было построено в 1997 году из стек...
Кафе «Уголок» – одно из самых известных в Ташкенте
Одно из старейших кафе города уже более полувека сохраняет уникальный вкус своих фирменных цыплят т...
Торговый дом Яушевых
Братья Яушевы, купцы из татарского княжеского рода, в 1911 году построили торговый дом по проекту ...