🏛 Unda mas’ullar Xalqchil Qonun doirasida olib borilayotgan xatlov jarayoni va uning natijalari, shuningdek, 2026-yil 15-iyundagi O‘RQ–1153-son Qonuni bilan “O‘zboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkalariga hamda ularda qurilgan binolar va inshootlarga bo‘lgan huquqlarni e’tirof etish to‘g‘risida”gi Qonunga kiritilgan o‘zgarishlar haqida ma’lumot berildi.
📝 Mazkur tadbirda Xalq deputatlari Toshkent shahar Kengashi deputatlari S.Saifnazarov, S.Said Gaziyeva, V.Alimova hamda Toshkent shahar Kengashi kotibiyat mudiri, deputat D.Ravshanbekovlar ishtirok etdi. Tadbirning birinchi qismida boshqarma bo‘lim boshliqlari B.Abdumalikov hamda O.Anvarovlar so‘zga chiqib, mazkur xalqchil qonun bilan aholiga yaratilgan qulayliklar, xatlov natijalari va qonunchilikdagi yangiliklar haqida ma’lumot berildi. Mazkur tizim nafaqat ko‘chmas mulklarni huquqiy muhofaza qilish, balki yurtdoshlarimizga barqaror yashash, tadbirkorlik qilish, kredit olish imkoniyatlarini yaratishligi alohida qayd etib o‘tildi.
🔺 Shundan so‘ng Qonun doirasida huquqlari e’tirof etilgan bir guruh fuqarolar samimiy qutlandi. Tadbirining ikkinchi qismida OAV xodimlari Shayxontohur tumanida olib borilayotgan xatlov jarayonlarini bevosita joyiga chiqib o‘rgandilar. Bu jarayonda kadastr muhandislari, mahalla faollari va fuqarolar bilan ham yaqindan muloqot qilindi.
Hurmatli toshkentliklar!Toshkent shahar hokimligi sizlarni Xalqlar do‘stligi kuni bilan samimiy muborakbod etadi. T...
Sergeli maktablarida raqamlashtirish: Aqlli kameralar va Yagona ijtimoiy monitoring tizimi joriy etiladi
Sergeli maktablarida raqamlashtirish: Aqlli kamera...
👍 Sergeli tuman hokimligida maktablarda davomatni yaxshilash va zamonaviy texnologiyalarni joriy etishga bag‘ishlangan ...

🏛 На нём ответственные лица предоставили информацию о проводимом в рамках Народного закона процессе инвентаризации и его результатах, а также об изменениях, внесённых Законом Республики Узбекистан от 15 июня 2026 года № ЗРУ–1153 в Закон «О признании прав на самовольно занятые земельные участки, а также на здания и сооружения, построенные на них».
📝 В мероприятии приняли участие депутаты Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов С. Саифназаров, С. Саид Газиева, В. Алимова, а также заведующий секретариатом Ташкентского городского Кенгаша, депутат Д. Равшанбеков. В первой части мероприятия руководители отделов управления Б. Абдумаликов и О. Анваров выступили с информацией о удобствах, созданных для населения данным Народным законом, результатах инвентаризации и нововведениях в законодательстве. Было особо отмечено, что данная система не только обеспечивает правовую защиту объектов недвижимости, но и создаёт для соотечественников возможности для стабильного проживания, занятия предпринимательской деятельностью и получения кредитов.
🔺 После этого была тепло поздравлена группа граждан, чьи права были признаны в рамках Закона. Во второй части мероприятия сотрудники СМИ непосредственно на месте изучили процесс инвентаризации, проводимый в Шайхантахурском районе. В ходе этого процесса также состоялось тесное общение с кадастровыми инженерами, активистами махалли и гражданами.