Toshkentda to‘xtash va to‘xtab turish qoidabuzarliklariga qarshi choralar kuchaytiriladi
Qulay, xavfsiz va tartibli shaharni yaratish — Toshkent shahar hokimligi hamda Yo‘l harakatini tashkil etish markazining asosiy vazifalaridan biridir. Bu boradagi ishlar allaqachon bir necha yo‘nalishda olib borilmoqda: piyodalar uchun mo‘ljallangan joylarni bo‘shatish, bekatlarni tartibga solish, harakat xavfsizligini oshirish, jamoat transportini rivojlantirish va shahar muhiti sifatini yaxshilash.
Bu ishlarning keyingi bosqichi to‘xtash va to‘xtab turish qoidalarining buzilishiga nisbatan qat’iyroq chora ko‘rish amaliyotini joriy etishdan iborat bo‘ladi.
Poytaxtning turli tumanlarida avtomobillarning piyodalar yo‘laklarida, o‘tish joylari yaqinida, bekatlarda, yashil hududlarda, shuningdek, to‘xtash yoki to‘xtab turishni taqiqlovchi belgilar o‘rnatilgan joylarda qoldirilishi holatlari muntazam qayd etilmoqda. Bunday qoidabuzarliklar odamlarning xavfsiz va erkin harakatlanishiga, jamoat transporti, maxsus texnika va boshqa yo‘l harakati qatnashchilarining qatnoviga to‘sqinlik qiladi.
Ayniqsa, bunday vaziyatlar keksalar, bolalar aravachasidagi ota-onalar, nogironligi bo‘lgan shaxslar va bolalar uchun qiyinchilik tug‘diradi.
Shu munosabat bilan, shaharda bunday qoidabuzarliklarga nisbatan yanada qat’iy choralar ko‘rish amaliyotiga o‘tilmoqda. To‘xtash va to‘xtab turish qoidalarini buzgan holda qoldirilgan avtomobillar belgilangan tartibda evakuatsiya qilinib, maxsus jarima maydonchalariga joylashtiriladi.
Ushbu chora-tadbirlarning maqsadi — ko‘chalarda tartibni o‘rnatish, harakat xavfsizligini ta’minlash va shahar muhitining asosiy tamoyilini tiklash: jamoat joylari barcha aholi uchun ochiq, xavfsiz va qulay bo‘lishi kerak.
Haydovchilarni ogohlantiramiz: to‘xtash va to‘xtab turish uchun joy tanlayotganda yo‘l harakati qoidalariga qat’iy rioya qiling hamda avtomobillarni taqiqlangan, piyodalar, jamoat transporti, maxsus texnika harakatiga xalaqit beradigan yoki xavfsizlikka tahdid soladigan joylarda qoldirmang.
Toshkent — aholi uchun qulay shahar. Ko‘chalardagi tartib esa umumiy makonga bo‘lgan hurmatdan boshlanadi.
❗️Deputat Said Gaziyeva Sakinaxon Sherzodovna tomonidan 20 ga yaqin mahalliy ijro hokimiyati organlariga deputatlik so‘rovlari yuborildi

Measures to Combat Parking Violations Will Be Strengthened in Tashkent
Creating a comfortable, safe, and orderly city is one of the main tasks of the Tashkent City Administration and the Traffic Management Center. Work in this direction is already being carried out in several areas: clearing spaces designated for pedestrians, organizing bus stops, improving traffic safety, developing public transport, and enhancing the quality of the urban environment.
The next stage of these efforts will involve the introduction of stricter measures against violations of parking and stopping rules.
In various districts of the capital, cases of vehicles being left on pedestrian sidewalks, near crossings, at bus stops, in green zones, and in areas with “No Parking” or “No Stopping” signs are regularly recorded. Such violations obstruct the safe and free movement of people, as well as the operation of public transport, emergency vehicles, and other road users.
These situations particularly create difficulties for the elderly, parents with strollers, people with disabilities, and children.
In this regard, the city is transitioning to stricter enforcement against such violations. Vehicles parked in violation of stopping and parking rules will be evacuated in accordance with established procedures and placed in special impound lots.
The purpose of these measures is to establish order on the streets, ensure traffic safety, and restore the basic principle of the urban environment: public spaces must be open, safe, and comfortable for all residents.
We warn drivers: when choosing a place to stop or park, strictly follow traffic rules and do not leave your vehicles in prohibited areas, on pedestrian paths, or in places that interfere with public transport, emergency services, or create safety hazards.
Tashkent is a city for its residents. Order on the streets begins with respect for the common space.
❗️ Deputy Said Gaziyeva Sakinakhan Sherzodovna sent deputy inquiries to nearly 20 local executive authorities.
15.05.2026, 09:34
❗️ Deputy Said Gaziyeva Sakinakhan Sherzodovna sen...
🏛 In accordance with Law No. ORQ-1109 dated December 30, 2025 “On Amendments and Additions to Certain Legislative Acts ...
In connection with Thursday — “Youth Day”, a meeting titled “Leader and Youth” was organized at the Tashkent Medical College in Sergeli district.