Toshkent hokimi Shavkat Umurzakov bilan Nyu-York meri Erik Adams o‘rtasidagi uchrashuv
Suhbat davomida tomonlar yirik shaharlarni rivojlantirishning dolzarb masalalarini muhokama qildilar, shahar infratuzilmasini modernizatsiya qilish bo‘yicha tajriba almashdilar, shuningdek, Toshkent va Nyu-York o‘rtasidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini ko‘rib chiqdilar.
Shahar hokimi delegatsiyani "Toshkentni 2030 yilgacha rivojlantirish strategiyasi"ning asosiy yo‘nalishlari bilan tanishtirdi. Yirik shaharsozlik va investitsiya loyihalari - "Yangi Toshkent", "Yangi avlod" sanoat zonasini barpo etish va yangi jamoat joylarini rivojlantirish loyihalari taqdim etildi.
Toshkentda transport tizimi, logistika, kommunal xo‘jalik sohasida olib borilayotgan islohotlar alohida muhokama qilindi, shuningdek, Marriott, Wendy’s, Pepsi (AQSH), DP World (BAA), VEOLIA (Fransiya) va boshqa xalqaro kompaniyalar bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan loyihalar haqida ma’lumot berildi.
Nyu-York meri O‘zbekistondagi o‘zgarishlar sur’atini yuqori baholadi va Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida amalga oshirilayotgan o‘zgarishlar ko‘lamidan hayratda ekanligini bildirdi. U O‘zbekiston poytaxtining rivojlanishi to‘g‘ri yo‘nalishda borayotganini va xalqaro aloqalarni mustahkamlash uchun yangi imkoniyatlar ochayotganini ta’kidladi.
Erik Adams ikki shahar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga tayyorligini bildirdi va ushbu tashrif Toshkentda amalga oshirilayotgan loyihalar bilan batafsil tanishish imkonini berishini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar shaharlarni kompleks rivojlantirish, madaniyat, innovatsiyalar va iqtisodiyot sohalarida uzoq muddatli hamkorlik uchun asos bo‘ladigan Toshkent va Nyu-York o‘rtasida sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risidagi bitimni tayyorlashga kirishishga kelishib oldilar.
Mirzo Ulug‘bek tumani Temur Malik ko‘chasining Sultoniya ko‘chasi bilan kesishmasidan boshlab, Temur Malik ko‘chasi bo‘y...
A.A.Shovkatov Toshkent davlat iqtisodiyot universitetini tamomlagan.Tayinlovga qadar Toshkent shahar Investitsiyalar, s...
⭕️ 9-mart kuni poytaxtda ko‘cha-yo‘l tarmog‘ining texnik holatini yaxshilash, harakat xavfsizligi va o‘tkazuvchanligini ...
⚡️Avvalo, shahardagi elektr quvvatlantirish infratuzilmasi to‘xtatilgani yo‘q va ishlashda davom etmoqda. Toshkentda quv...

Встреча Хокима Ташкента Шавката Умурзакова с Мэром Нью-Йорка Эриком Адамсом
В хокимияте города Ташкента состоялась встреча хокима столицы Шавката Умурзакова с делегацией города Нью-Йорка во главе с мэром Эриком Адамсом.
В ходе беседы стороны обсудили актуальные вопросы развития мегаполисов, обменялись опытом по модернизации городской инфраструктуры, а также рассмотрели перспективные направления сотрудничества между Ташкентом и Нью-Йорком.
Хоким города ознакомил делегацию с ключевыми направлениями «Стратегии развития Ташкента до 2030 года». Представлены крупные градостроительные и инвестиционные проекты: «Новый Ташкент», создание промышленной зоны «Янги Авлод» и развитие новых общественных пространств.
Отдельно были обсуждены реформы, проводимые в Ташкенте в сфере транспортной системы, логистики, ЖКХ, а также были представлены проекты, реализуемые совместно с международными компаниями — Marriott, Wendy’s, Pepsi (США), DP World (ОАЭ), VEOLIA (Франция) и другими.
Мэр Нью-Йорка высоко оценил динамику преобразований в Узбекистане и выразил восхищение масштабом изменений, осуществляемых под руководством Президента Шавката Мирзиёева. Он подчеркнул, что развитие столицы Узбекистана идёт в правильном направлении и открывает новые возможности для укрепления международных связей.
Эрик Адамс выразил готовность к дальнейшему углублению сотрудничества между двумя городами и отметил, что нынешний визит позволит более детально познакомиться с проектами, реализуемыми в Ташкенте.
По итогам встречи стороны договорились приступить к подготовке Соглашения об установлении партнёрских отношений между Ташкентом и Нью-Йорком, которое станет основой для долгосрочного взаимодействия в сфере комплексного городского развития, культуры, инноваций и экономики.
Рабочая группа во главе с хокимом города Ташкента Шавкатом Умурзаковым посетила Бектемирский районВ ходе визита рабочей ...
В хокимияте города Ташкента прошло 5-е заседание Территориального совета по противодействию коррупции.В нём приняли учас...
В целях уменьшения запылённости, улучшения качества воздуха и защиты здоровья населения в столице круглосуточно реализуе...