Tomonlar hamkorlikning ikki davlat prezidentlari xohish-irodasi asosida rivojlanayotgani va O‘zbekiston-Rossiya aloqalarini mustahkamlashning muhim bo‘g‘ini ekanligini ta’kidladilar. Sog‘liqni saqlash, ta’lim va sanoat sohalarida tajriba almashishga alohida e’tibor qaratildi.
Suhbat davomida bugungi kunda Toshkent xalqqa xizmat qiluvchi shaharga aylanganini, poytaxtni rivojlantirish bo‘yicha ulkan ishlar amalga oshirilayotgani, hayotbaxsh, iliq va ozoda shahar muhiti yaratilayotgani qayd etildi.
Toshkent va Sankt-Peterburg tumanlari o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarini kengaytirish istiqbollari, shuningdek, savdo-iqtisodiy sohadagi hamkorlikni chuqurlashtirish masalalari muhokama qilindi. O‘zbekiston asosiy savdo hamkori ekanligi, bu yo‘nalish ishbilarmonlik aloqalarini faol rivojlantirish bilan to‘ldirilishi ta’kidlandi.
Uchrashuv samimiy va konstruktiv ruhda o‘tdi. Tomonlar sheriklikni yanada chuqurlashtirish va muntazam muloqotlar olib borish, jumladan, tajriba almashish va ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish uchun Toshkentga tashrif buyurish bo‘yicha tavsiyalar berishga tayyorliklarini bildirdilar.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Toshkent shahar hokimligi va Rossiya Federatsiyasi Sankt-Peterburg hukumati o‘rtasida 2025-2028-yillarga mo‘ljallangan savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy va madaniy sohalardagi hamkorlik to‘g‘risida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi ("Yo‘l xaritasi") imzolandi.
Chilonzor: hisobot, muloqot va amaliy yechimlar
12.08.2026, 16:29
Aholiga standartlarga mos, sifatli xizmat ko’rsatish borasida vazifalar belgilab olindi
12.08.2026, 11:46
Aholiga standartlarga mos, sifatli xizmat ko’rsati...
“Yashil” chiroq uzoqroq — kutish kamroq: Fitrat va Geydar Aliyev ko‘chalari chorrahasidagi svetofor qayta sozlandi
12.08.2026, 09:50
“Yashil” chiroq uzoqroq — kutish kamroq: Fitrat va...
Yo‘l harakatini tashkil etish markazi (YHTEM) mutaxassislari chorrahadagi transport oqimini o‘rganib, avtomobillar qaysi...
Davlatimiz rahbarining topshirig‘iga muvofiq, Chilonzor tumani xavfsiz muhitni ta’minlash va jinoyatchilikning oldini olish yo‘nalishida Ichki ishlar vazirligiga biriktirilgan

Встреча хокима Ташкента Шавката Умурзакова и губернатора Санкт-Петербурга Александра Беглова
В хокимияте Ташкента состоялась встреча хокима столицы Шавката Умурзакова с губернатором Санкт-Петербурга Александром Бегловым и возглавляемой им делегацией.
Стороны подчеркнули, что сотрудничество развивается в русле воли президентов двух государств и является важным элементом укрепления узбекско-российских связей. Особое внимание уделено обмену опытом в сферах здравоохранения, образования и промышленности.
В ходе беседы было отмечено, что Ташкент сегодня — это город, который служит народу, где проводится колоссальная работа по развитию столицы, создаётся живое, тёплое и чистое городское пространство.
Обсуждены перспективы расширения партнёрских связей между районами Ташкента и Санкт-Петербурга, а также вопросы углубления взаимодействия в торгово-экономической сфере. Отмечено, что Узбекистан является ключевым торговым партнёром, и это направление будет дополнено активным развитием бизнес-контактов.
Встреча прошла в тёплой и конструктивной атмосфере, стороны выразили готовность к дальнейшему углублению партнёрства и регулярным контактам, включая рекомендации по посещению Ташкента для обмена опытом и расширения двустороннего взаимодействия.
По итогам переговоров был подписан План мероприятий («Дорожная карта») по реализации достигнутых договорённостей между Хокимиятом города Ташкента Республики Узбекистан и Правительством Санкт-Петербурга Российской Федерации о сотрудничестве в торгово-экономической, научно-технической и культурной областях на 2025–2028 годы.
12.08.2026, 09:50
Больше «зелёного» — меньше ожидания: на перекрёстк...
Специалисты ЦОДД изучили движение на перекрёстке и выяснили, на каком направлении чаще всего собираются автомобили. Посл...