Shrift o‘lchami:
Rang sxemasi:
Tasvirlar:
Toshkent hokimi Shavkat Umurzakov va Sankt-Peterburg gubernatori Aleksandr Beglov uchrashuvi
Toshkent hokimiyatida poytaxt hokimi Shavkat Umurzakov Sankt-Peterburg gubernatori Aleksandr Beglov rahbarligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Tomonlar hamkorlikning ikki davlat prezidentlari xohish-irodasi asosida rivojlanayotgani va O‘zbekiston-Rossiya aloqalarini mustahkamlashning muhim bo‘g‘ini ekanligini ta’kidladilar. Sog‘liqni saqlash, ta’lim va sanoat sohalarida tajriba almashishga alohida e’tibor qaratildi.
Suhbat davomida bugungi kunda Toshkent xalqqa xizmat qiluvchi shaharga aylanganini, poytaxtni rivojlantirish bo‘yicha ulkan ishlar amalga oshirilayotgani, hayotbaxsh, iliq va ozoda shahar muhiti yaratilayotgani qayd etildi.
Toshkent va Sankt-Peterburg tumanlari o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarini kengaytirish istiqbollari, shuningdek, savdo-iqtisodiy sohadagi hamkorlikni chuqurlashtirish masalalari muhokama qilindi. O‘zbekiston asosiy savdo hamkori ekanligi, bu yo‘nalish ishbilarmonlik aloqalarini faol rivojlantirish bilan to‘ldirilishi ta’kidlandi.
Uchrashuv samimiy va konstruktiv ruhda o‘tdi. Tomonlar sheriklikni yanada chuqurlashtirish va muntazam muloqotlar olib borish, jumladan, tajriba almashish va ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish uchun Toshkentga tashrif buyurish bo‘yicha tavsiyalar berishga tayyorliklarini bildirdilar.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Toshkent shahar hokimligi va Rossiya Federatsiyasi Sankt-Peterburg hukumati o‘rtasida 2025-2028-yillarga mo‘ljallangan savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy va madaniy sohalardagi hamkorlik to‘g‘risida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi ("Yo‘l xaritasi") imzolandi.
Teglar: