2026-йил 28-июлда Тошкент шаҳар ҳокимиятида ахборот технологияларини жорий этиш бўйича ҳоким ўринбосари Алишер Дусмухамедовнинг Ascend Solution компанияси президенти ва бош ижрочи директори Али Солеҳ бошчилигидаги Саудия Арабистони делегацияси билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда таълим, қурилиш, иқтисодиёт, коммунал хизматлар, бозорлар ва автотураргоҳларни ягона ахборот платформаларидан фойдаланган ҳолда рақамлаштириш бўйича 20 дан ортиқ лойиҳалар тақдим этилди.
«Қулай муҳит» лойиҳаси доирасида шаҳар муаммоларини тезкор аниқлаш ва уларни бартараф этишни назорат қилиш механизми яратилмоқда. Мирзо Улуғбек ва Сергели туманларида вазият марказлари аллақачон ишлаб турибди. Қолган ўнта туман марказларини Марказий вазият марказига улаш режалаштирилган.
Шунингдек, мактабларни сунъий интеллект асосидаги видеокузатув тизимлари ва турникетлар билан жиҳозлаш, телекоммуникация инфратузилмасини ривожлантириш ҳамда қурилиш объектларида назорат тизимларини жорий этиш масалалари муҳокама қилинди.
Ascend Solution вакиллари компаниянинг соғлиқни сақлаш, шаҳар ва транспорт бошқаруви, активлар ва таъминот занжирларини бошқариш соҳаларидаги тажрибасини тақдим этдилар. Компания Саудия Арабистонида 30 дан ортиқ бошқарув марказларини яратишда иштирок этган.
Делегация Тошкентда ахборот тизимлари, видеокузатув, ГИС, IoT-қурилмалар, транспорт, коммунал хизматлар маълумотлари ва фуқаролар мурожаатларини бирлаштирувчи Интеграциялашган шаҳар бошқаруви марказини яратишни таклиф қилди.
Марказ катта маълумотлар, сунъий интеллект, машина ўрганиш ва видеоаналитикадан фойдаланган ҳолда шаҳар жараёнларини реал вақт режимида кузатиш, муаммоларни аниқлаш, уларни масъул ташкилотларга йўналтириш ва ижрони назорат қилиш имконини беради.
Учрашув якунида томонлар таклиф этилган ечимларни Тошкентнинг рақамлаштириш лойиҳалари билан интеграциялашни ишлаб чиқиш ва ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олдилар.

Cooperation with Ascend Solution in the field of digitalization was discussed at the Tashkent City Administration
On July 28, 2026, a meeting was held at the Tashkent City Administration between Deputy Mayor for the Implementation of Information Technologies Alisher Dusmukhamedov and a delegation from Saudi Arabia led by Ali Saleh, President and Chief Executive Officer of Ascend Solution.
At the meeting, more than 20 projects on the digitalization of education, construction, economy, utility services, markets, and parking lots using unified information platforms were presented.
Within the framework of the “Comfortable Environment” project, a mechanism is being created for the prompt identification of urban problems and monitoring of their elimination. Situation centers are already operating in Mirzo Ulugbek and Sergeli districts. It is planned to connect the centers of the remaining ten districts to the Central Situation Center.
Issues of equipping schools with artificial intelligence-based video surveillance systems and turnstiles, developing telecommunications infrastructure, and introducing control systems at construction sites were also discussed.
Representatives of Ascend Solution presented the company’s experience in the fields of healthcare, urban and transport management, asset management, and supply chains. The company has participated in the creation of more than 30 control centers in Saudi Arabia.
The delegation proposed creating an Integrated City Management Center in Tashkent that would combine information systems, video surveillance, GIS, IoT devices, transport data, utility services data, and citizens’ appeals.
The center will make it possible to monitor urban processes in real time, identify problems, forward them to responsible organizations, and control execution using big data, artificial intelligence, machine learning, and video analytics.
Following the meeting, the parties agreed to work on integrating the proposed solutions with Tashkent’s digitalization projects and to continue cooperation.