Quvvati 20 kVtdan yuqori bo'lgan elektr energiyasi iste'molchilarining elektr qurilmalarini ishga tushirish uchun bayonnoma olish
1. Qurilish-montaj va sozlash-ishga tushirish tashkilotlari Quvvati 20 kVtdan yuqori bo‘lgan elektr energiyasi iste'molchilarining elektr qurilmalarini ishga tushirishga ruxsat berish uchun YIDXPda so‘rovnoma to‘ldirishi kerak. Hamda davlat xizmatini ko‘rsatish uchun yig‘imni to‘laydi. 2. YIDXP avtomatik tarzda So‘rovnomani quvvati 20 kVtdan yuqori bo‘lgan elektr energiyasi iste'molchilarining elektr qurilmalarini ishga tushirishga ruxsat berish uchun «O‘zenergoinspeksiya»ga yuboradi. 3. «O‘zenergoinspeksiya» bildirishnoma tushgan kundan boshlab elektr energiyasi iste'molchilarining elektr qurilmalarini texnik ko‘rikdan o‘tkazadi. 4. «O‘zenergoinspeksiya» 3-bandda ko‘rsatilgan muddatlarda: Elektr energiyasi iste'molchilarining elektr qurilmalarini amalga oshirilgan qurilish-montaj va ishga tushirish-sozlash ishlari elektr qurilmalarning tuzilishi qoidalariga, texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi boshqa normativ hujjatlarga muvofiqligini, shuningdek, kelishilgan loyiha, ijro va topshirish-qabul qilish texnik hujjatlari bilan ta'minlanganligini joylarga chiqib o‘rganishi kerak; Elektr qurilmalarini ishga tushirishga ruxsat berishi kerak; Elektr qurilmalarini ishga tushirishga ruxsatnomani YIDXP orqali qurilish-montaj va ishga tushirish-sozlash tashkilotlariga yuborishi kerak.
3 ish kunida - kuchlanishi 1 000 Vgacha (1 kV) va 6-10 kV bo‘lgan elektr qurilmalar uchun; 5 ish kunida - kuchlanishi 35 kV va undan yuqori bo‘lgan elektr qurilmalar uchun.
Bepul
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 31 avgustdagi "Yuridik va jismoniy shaxslarni elektr tarmoqlariga ulash bo‘yicha davlat xizmatlari ko‘rsatishning ma’muriy reglamentini tasdiqlash to‘g‘risida"gi 555-son qarori
Onlayn ariza; Iste'molchining elektr xo‘jaligi uchun javobgar shaxs tomonidan imzolangan ob'ekt elektr ta'minotining bir chiziqli sxemasi; Qurilish-montaj tashkiloti bilan iste'molchi o‘rtasida tuzilgan qabul qilish-topshirish dalolatnomasi; Mavjud himoya vositalari, ularning sinovdan o‘tkazilganligi to‘g‘risidagi bayonnomalar, yong‘inga qarshi inventarlar, texnika xavfsizligi bo‘yicha plakatlar ro‘yxati; Asosiy elektr qurilmalari uchun pasportlar; Elektr qurilmalarining laboratoriya sinovlaridan o‘tkazilganligi to‘g‘risidagi bayonnomalar; Elektr xo‘jaligi uchun javobgar bo‘lgan shaxsning lavozimga tayinlanganligi to‘g‘risidagi buyruq; Ijro sxemalari, yer osti ishlarining dalolatnomalari; Hududiy elektr tarmoqlari korxonasining tezkor-dispetcherlik xizmatiga iste'molchi nomidan elektr qurilmalarini ulash va o‘chirish uchun buyurtmanoma berish huquqiga ega bo‘lgan tezkor va tezkor-ta'mirlash xodimlarining ro‘yxati (F.I.O., lavozimi, elektr xavfsizligi bo‘yicha malaka guruhi, telefon raqamlari).

Допуск в эксплуатацию электроустановок потребителей электрической энергии мощностью свыше 20 кВт
1. Строительно-монтажные и пусконаладочные организации должны заполнить на ЕПИГУ анкеты для допуска в эксплуатацию электроустановок потребителей электрической энергии мощностью свыше 20 кВт. А также производить оплату за оказание государственной услуги 2. ЕПИГУ автоматически направляет анкеты в ГИ «Узгосэнергонадзор» для допуска в эксплуатацию электроустановок потребителей электрической энергии мощностью свыше 20 кВт 3. «Узэнергоинспекция» осуществляет технический осмотр электроустановок потребителей электрической энергии со дня поступления уведомления 4. Узэнергоинспекция в срок указанный в пункте 3: Изучает с выездом на место и технический осмотр электроустановок потребителей электрической энергии на предмет соответствия выполненных строительно-монтажных и пусконаладочных работ правилам устройства электроустановок, иным нормативным документам в области технического регулирования, а также обеспеченность согласованной проектной, исполнительной и технической приемо-сдаточной документацией; Выдает разрешения на допуск в эксплуатацию электроустановок; Направляет разрешения на допуск в эксплуатацию электроустановок через ЕПИГУ строительно-монтажным и пусконаладочным организациям.
В течение 3 рабочих дней — для электроустановок напряжением до 1000 В (1 кВ) и 6 — 10 кВ; В течение 5 рабочих дней — для электроустановок напряжением 35 кВ и выше.
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 31 августа 2021 года №555 «Об утверждении административного регламента предоставления государственных услуг по подключению юридических и физических лиц к электрическим сетям»
Онлайн-заявка; Однолинейная схема электроснабжения объекта, подписанная лицом, ответственным за электроснабжение потребителя; Акт приемки-передачи, заключенный между строительно-монтажной организацией и потребителем; Перечень имеющихся средств защиты и акты об их испытаниях, противопожарные инвентари, плакаты по технике безопасности; Паспорта на основные электротехнические устройства; Акты о лабораторных испытаниях электротехнических устройств; Приказ о назначении ответственного за электроэнергетику; Схемы выполнения, учет подземных работ; Список аварийного и аварийно-ремонтного персонала (Ф.И.О., должность, квалификационная группа по электробезопасности, номер телефона), который имеет право подавать заказ от имени потребителя на подключение и отключение электрооборудования в аварийно-диспетчерскую службу предприятия региональных электрических сетей.