Koʻplab nashrlar zamonaviy gumbazlardan foydalanishni zilziladan keyin Chilonzorda qurilgan yangi mahallalarda gumbazli konstruksiyalarni qoʻllashni taklif qilgan meʼmor Andrey Kosinskiy gʻoyalari bilan bogʻlaydi. Uning kontseptsiyalari yigirma yil oʻtgach amalda qoʻllanildi — Toshkent shahar loyihalash davlat instituti meʼmorlari Vladimir Azimov va Sobir Adilov Chorsu bozori rekonstruksiyasini loyihalashtirishni boshlaganlarida.
Meʼmoriy tarixchi Boris Chuxovichning yozishicha, meʼmorlarni Jazoirning Sidi-Bel-Abbes shahridagi gumbaz ham ilhomlantirgan boʻlishi mumkin.
1990-yilda majmua ochildi: diametri 86 metr boʻlgan asosiy gumbazni oʻrab turgan 10–15 metrli yetti kichik gumbaz qurildi. Asosiy gumbazning plitka bilan qoplanishi va oxirgi pardoz ishlari esa 1993-yilgacha davom etdi.
Pastki qavatda yertoʻla koridorlari va koʻplab yordamchi xonalar joylashgan. Hozir birinchi qavatda goʻsht va sut mahsulotlari savdosi, ikkinchi qavat galereyasida ziravorlar sotuvchilari joylashgan. Kiyim-kecha, uy-roʻzgʻor buyumlari va hunarmandchilik mahsulotlari savdosi uchun alohida pavilonlar qurilgan.
Asosiy gumbaz qurilishi bilan bir vaqtda shu nomdagi «Chorsu» metro stansiyasi qurilishi boshlangan va u 1989-yil 6-noyabrda ochilgan.
2022-yil may oyida gumbazlardan birini buzishga urinish haqida xabar tarqaldi. Bloglar va OAVdagi nashrlardan soʻng Madaniy meros agentligi barcha Chorsu gumbazlari Oʻzbekiston madaniy meros obʼyektlari roʻyxatiga kiritilganini tasdiqladi.
Bozor ustida suzib turgan va uzoqdan koʻrinib turadigan firuza gumbaz eski shahar panoramasining asosiy aksenti boʻlib qoldi, uning gumbazlari ostidagi savdo qatorlarida sayr qilish esa barcha sayyohlik marshrutlarining majburiy bandiga aylandi.
Ko‘kaldosh — Toshkentning eng mashhur me'moriy yodgorligi
Ko‘kaldosh madrasasi Chorsu maydonida, tepalikda joylashgan bo‘lib, hatto undan-da balandroq binola...
NBU Tasviriy sanʼat galereyasi
2004 yilda buyuk knyaz saroyi yonida Milliy bank tashqi iqtisodiy faoliyat tomonidan rasmlar va tan...
«Turkiston» konsert zali
Navoiy prospekti bilan Mustaqillik maydonining sobiq Paradlar xiyoboni kesishmasida joylashgan oq r...
TSUM — shaharning asosiy yoʻnalishi
Markaziy univermag, yoki TSUM, uzoq vaqtdan beri taksichilar va toshkentliklar uchun asosiy yoʻnal...

Многочисленные публикации связывают современное применение старинных куполов с идеями архитектора Андрея Косинского, предлагавшего использовать купольные конструкции в новых кварталах Чиланзара, возводимых после землетрясения. Его концепции были воплощены лишь спустя двадцать лет, когда архитекторы Ташкентского государственного института проектирования города Владимир Азимов и Сабир Адылов приступили к проектированию реконструкции рынка Чорсу.
Историк архитектуры Борис Чухович отмечает, что архитекторов также мог вдохновить купол, построенный в алжирском городе Сиди-Бель-Аббес.
В 1990 году комплекс был открыт: построены семь куполов диаметром 10–15 метров, окружающих главный купол базара диаметром 86 метров. Однако доработка и облицовка главного купола плитками продолжались до 1993 года.
На нижнем ярусе расположены подвальные коридоры с многочисленными подсобными помещениями. Сейчас на первом этаже купола размещаются прилавки с мясной и молочной продукцией, а на галерее второго этажа работают продавцы специй. Для торговли одеждой, хозяйственными принадлежностями и изделиями мастеров прикладного искусства построены отдельные павильоны.
Одновременно со строительством главного купола начиналась прокладка одноимённой станции метро, открытой 6 ноября 1989 года.
В мае 2022 года стало известно о попытке сноса одного из куполов. После публикаций в блогах и СМИ Агентство культурного наследия подтвердило, что все купола базара внесены в список объектов культурного наследия Узбекистана.
Бирюзовый купол, парящий над базаром и видный издалека, стал главным акцентом панорамы старого города, а прогулка по торговым рядам под его сводами входит в обязательную программу всех туристических маршрутов.
Дом знаний и Русский драматический театр
В 1968 году на улице Кирова открылся современный по тем временам Дом знаний с залом на 600 человек....
Наркомзем, Демир, Орзу
Здание Наркомзема (Народного комиссариата земледелия) по улице Зарафшан (бывшие названия — Ирджарск...
Католический собор
Римско-католический собор Святого Сердца Иисуса начали строить в 1912 году на высоком берегу Салар...
Большой театр имени Алишера Навои
Одно из самых красивых и узнаваемых зданий Ташкента — театр имени Навои. Построен по проекту извест...