Koʻplab nashrlar zamonaviy gumbazlardan foydalanishni zilziladan keyin Chilonzorda qurilgan yangi mahallalarda gumbazli konstruksiyalarni qoʻllashni taklif qilgan meʼmor Andrey Kosinskiy gʻoyalari bilan bogʻlaydi. Uning kontseptsiyalari yigirma yil oʻtgach amalda qoʻllanildi — Toshkent shahar loyihalash davlat instituti meʼmorlari Vladimir Azimov va Sobir Adilov Chorsu bozori rekonstruksiyasini loyihalashtirishni boshlaganlarida.
Meʼmoriy tarixchi Boris Chuxovichning yozishicha, meʼmorlarni Jazoirning Sidi-Bel-Abbes shahridagi gumbaz ham ilhomlantirgan boʻlishi mumkin.
1990-yilda majmua ochildi: diametri 86 metr boʻlgan asosiy gumbazni oʻrab turgan 10–15 metrli yetti kichik gumbaz qurildi. Asosiy gumbazning plitka bilan qoplanishi va oxirgi pardoz ishlari esa 1993-yilgacha davom etdi.
Pastki qavatda yertoʻla koridorlari va koʻplab yordamchi xonalar joylashgan. Hozir birinchi qavatda goʻsht va sut mahsulotlari savdosi, ikkinchi qavat galereyasida ziravorlar sotuvchilari joylashgan. Kiyim-kecha, uy-roʻzgʻor buyumlari va hunarmandchilik mahsulotlari savdosi uchun alohida pavilonlar qurilgan.
Asosiy gumbaz qurilishi bilan bir vaqtda shu nomdagi «Chorsu» metro stansiyasi qurilishi boshlangan va u 1989-yil 6-noyabrda ochilgan.
2022-yil may oyida gumbazlardan birini buzishga urinish haqida xabar tarqaldi. Bloglar va OAVdagi nashrlardan soʻng Madaniy meros agentligi barcha Chorsu gumbazlari Oʻzbekiston madaniy meros obʼyektlari roʻyxatiga kiritilganini tasdiqladi.
Bozor ustida suzib turgan va uzoqdan koʻrinib turadigan firuza gumbaz eski shahar panoramasining asosiy aksenti boʻlib qoldi, uning gumbazlari ostidagi savdo qatorlarida sayr qilish esa barcha sayyohlik marshrutlarining majburiy bandiga aylandi.
Ko‘kaldosh — Toshkentning eng mashhur me'moriy yodgorligi
Ko‘kaldosh madrasasi Chorsu maydonida, tepalikda joylashgan bo‘lib, hatto undan-da balandroq binola...
NBU Tasviriy sanʼat galereyasi
2004 yilda buyuk knyaz saroyi yonida Milliy bank tashqi iqtisodiy faoliyat tomonidan rasmlar va tan...
«Turkiston» konsert zali
Navoiy prospekti bilan Mustaqillik maydonining sobiq Paradlar xiyoboni kesishmasida joylashgan oq r...
TSUM — shaharning asosiy yoʻnalishi
Markaziy univermag, yoki TSUM, uzoq vaqtdan beri taksichilar va toshkentliklar uchun asosiy yoʻnal...

The Dome of Chorsu Bazaar
Numerous publications link the modern use of traditional domes to the ideas of architect Andrey Kosinsky, who proposed using domed structures in the new Chilanzar districts built after the earthquake. His concepts were realised only twenty years later, when Tashkent City Design Institute architects Vladimir Azimov and Sabir Adylov began designing the reconstruction of Chorsu Bazaar.
Architecture historian Boris Chukhovich notes that the architects may also have been inspired by a dome built in the Algerian city of Sidi-Bel-Abbès.
In 1990 the complex opened: seven smaller domes (10–15 m in diameter) were built surrounding the main bazaar dome of 86 metres. However, the finishing and tiling of the main dome continued until 1993.
The lower level contains basement corridors with numerous utility rooms. Today the ground floor houses meat and dairy stalls, while spice vendors operate on the second-floor gallery. Separate pavilions were built for clothing, household goods, and handicrafts.
Construction of the main dome began simultaneously with the digging of the eponymous “Chorsu” metro station, which opened on 6 November 1989.
In May 2022, news emerged of an attempt to demolish one of the domes. Following publications in blogs and media, the Cultural Heritage Agency confirmed that all Chorsu domes are included in the list of cultural heritage sites of Uzbekistan.
The turquoise dome floating above the bazaar and visible from afar has become the main accent of the old city’s panorama, and walking through the trading rows beneath its vaults is now a mandatory part of every tourist route.
International Forums Palace “Uzbekistan”
The International Forums Palace “Uzbekistan” is one of the most magnificent and modern architectural...
Tashkent House of Photography
One of Tashkent’s most popular venues is the House of Photography. It regularly hosts exhibitions o...
Residential Building on Alley Street
In 1933, the Council of People's Commissars of the Uzbek SSR decided to build Uzbekistan's third hy...
Houses on Beshagach Square
The beautiful four-story houses on Beshagach Square were built in the early 1950s according to the ...