Chilonzor tumanidagi sanoat korxonalari faoliyati o‘rganildi
Prezidentimiz tomonidan “2026-yil I yarim yillik va yil yakunlari boʻyicha iqtisodiy barqarorlikni taʼminlash yuzasidan ustuvor vazifalar toʻgʻrisida” o'tkazilgan yigʻilishda Toshkent shahrida past quvvatda ishlayotgan sanoat korxonalarini sogʻlomlashtirish va sanoat mahsulotlari ishlab chiqarishni yanada kengaytirish boʻyicha berilgan vazifalarni ijrosini ta'minlash maqsadida Joriy yilning 3-iyun kuni Chilonzor tumanida joylashgan yirik sanoat korxonalari faoliyati O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori o‘rinbosari Dilmurod Qosimov boshchiligida ishchi guruh tomonidan ishlab chiqarish hajmini yanada oshirish maqsadida o‘rganildi.
Ishchi guruh tomonidan dastlab tumandagi “Radiks” MCHJ faoliyati bilan tanishildi. Korxonada bugungi kunda 50 dan ortiq turdagi dori vositalari ishlab chiqarilmoqda. Yillik ishlab chiqarish quvvati 5 million dona kapsula va tabletkalarni tashkil etadi. Ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarning barchasi import o‘rnini bosishga yo‘naltirilgan.
Shundan so‘ng tumandagi “ATLAS INVEST” MCHJ QK faoliyati o‘rganildi. Mazkur korxona O‘zbekistonning eng yirik gugurt ishlab chiqaruvchi korxonalaridan biri bo‘lib, asosiy faoliyati gugurt ishlab chiqarish hisoblanadi. Korxona zamonaviy ishlab chiqarish uskunalari bilan jihozlangan bo‘lib, o‘z laboratoriyasiga ega hamda mahsulotlari belgilangan standartlar asosida sertifikatlangan.
O‘rganishlar davomida korxonalarda ishlab chiqarish hajmlarini oshirish, mahalliylashtirish darajasini kengaytirish, yangi ish o‘rinlari yaratish, eksport ko‘rsatkichlarini ko‘paytirish hamda mavjud muammolarni bartaraf etish bo'yicha mas’ullarga tegishli topshiriqlar berildi.

Изучена деятельность промышленных предприятий Чиланзарского района
На совещании, проведённом Президентом по вопросу «О приоритетных задачах по обеспечению экономической стабильности в первом полугодии и по итогам 2026 года», в целях исполнения поручений по оздоровлению промышленных предприятий Ташкента, работающих на низкой мощности, и дальнейшему расширению производства промышленной продукции, 3 июня текущего года рабочая группа под руководством заместителя Генерального прокурора Республики Узбекистан Дилмурода Косимова изучила деятельность крупных промышленных предприятий, расположенных в Чиланзарском районе, с целью дальнейшего увеличения объёмов производства.
Рабочая группа в первую очередь ознакомилась с деятельностью ООО «Radiks». На предприятии в настоящее время производится более 50 видов лекарственных средств. Годовая производственная мощность составляет 5 миллионов штук капсул и таблеток. Вся выпускаемая продукция ориентирована на импортозамещение.
Затем была изучена деятельность ООО «ATLAS INVEST». Данное предприятие является одним из крупнейших производителей спичек в Узбекистане, его основной деятельностью является производство спичек. Предприятие оснащено современным производственным оборудованием, имеет собственную лабораторию, а продукция сертифицирована в соответствии с установленными стандартами.
В ходе изучения ответственным лицам были даны соответствующие поручения по увеличению объёмов производства, расширению уровня локализации, созданию новых рабочих мест, увеличению показателей экспорта и устранению имеющихся проблем.