Chilonzor tumanidagi sanoat korxonalari faoliyati o‘rganildi
Prezidentimiz tomonidan “2026-yil I yarim yillik va yil yakunlari boʻyicha iqtisodiy barqarorlikni taʼminlash yuzasidan ustuvor vazifalar toʻgʻrisida” o'tkazilgan yigʻilishda Toshkent shahrida past quvvatda ishlayotgan sanoat korxonalarini sogʻlomlashtirish va sanoat mahsulotlari ishlab chiqarishni yanada kengaytirish boʻyicha berilgan vazifalarni ijrosini ta'minlash maqsadida Joriy yilning 3-iyun kuni Chilonzor tumanida joylashgan yirik sanoat korxonalari faoliyati O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori o‘rinbosari Dilmurod Qosimov boshchiligida ishchi guruh tomonidan ishlab chiqarish hajmini yanada oshirish maqsadida o‘rganildi.
Ishchi guruh tomonidan dastlab tumandagi “Radiks” MCHJ faoliyati bilan tanishildi. Korxonada bugungi kunda 50 dan ortiq turdagi dori vositalari ishlab chiqarilmoqda. Yillik ishlab chiqarish quvvati 5 million dona kapsula va tabletkalarni tashkil etadi. Ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarning barchasi import o‘rnini bosishga yo‘naltirilgan.
Shundan so‘ng tumandagi “ATLAS INVEST” MCHJ QK faoliyati o‘rganildi. Mazkur korxona O‘zbekistonning eng yirik gugurt ishlab chiqaruvchi korxonalaridan biri bo‘lib, asosiy faoliyati gugurt ishlab chiqarish hisoblanadi. Korxona zamonaviy ishlab chiqarish uskunalari bilan jihozlangan bo‘lib, o‘z laboratoriyasiga ega hamda mahsulotlari belgilangan standartlar asosida sertifikatlangan.
O‘rganishlar davomida korxonalarda ishlab chiqarish hajmlarini oshirish, mahalliylashtirish darajasini kengaytirish, yangi ish o‘rinlari yaratish, eksport ko‘rsatkichlarini ko‘paytirish hamda mavjud muammolarni bartaraf etish bo'yicha mas’ullarga tegishli topshiriqlar berildi.

Activities of Industrial Enterprises in Chilanzar District Were Studied
Following the meeting held by the President on “Priority Tasks for Ensuring Economic Stability in the First Half of 2026 and at the End of the Year”, a working group led by Dilmurod Qosimov, Deputy Prosecutor General of the Republic of Uzbekistan, studied the activities of large industrial enterprises located in Chilanzar district on June 3 of this year. The study aimed to ensure the implementation of tasks to rehabilitate low-capacity industrial enterprises in Tashkent and further expand industrial production.
The working group first familiarized itself with the activities of “Radiks” LLC. The enterprise currently produces more than 50 types of medicines. The annual production capacity is 5 million capsules and tablets. All manufactured products are aimed at import substitution.
Subsequently, the activities of “ATLAS INVEST” LLC were studied. This enterprise is one of the largest match producers in Uzbekistan, with its main activity being match production. The enterprise is equipped with modern production equipment, has its own laboratory, and its products are certified according to established standards.
During the study, relevant instructions were given to responsible persons to increase production volumes, expand localization levels, create new jobs, increase export indicators, and eliminate existing problems.