25-avgust kuni Sergeli tumani Vaziyatlar markazida Toshkent shahar hokimining o‘rinbosarlari Alisher Dusmuxamedov va Durdona Raximovalar boshchiligida umumta’lim maktablari direktorlari uchun seminar-trening o‘tkazildi.
Tadbirda Sergeli tumani hokimi, Toshkent shahar Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi boshlig‘i, Davlat xavfsizligi xizmati, Ichki ishlar organlari hamda tegishli tashkilotlar vakillari ishtirok etishdi.
Seminarda quyidagi masalalar bo‘yicha amaliy ko‘rsatmalar berildi:
🔹 Toshkent shahar hokimligining Raqamli rivojlanish departamenti tomonidan ishlab chiqilgan "Toshkent Ta’lim SI" platformasi: Tizimga o‘quvchilar hamda ularning ota-onalari haqidagi ma’lumotlarni shakllantirish, dars jadvallarini to‘g‘ri kiritish va yuritish, shuningdek, yuzni aniqlash (Face ID) tizimi va davomat nazorati uzluksiz ishlashi uchun fotosuratlarni belgilangan texnik standartlar bo‘yicha yuklash;
🔹 Davomat va kameralashtirish: Videokameralar hamda texnologiyalar yordamida o‘quvchilar davomatini raqamli nazorat qilish;
🔹 Profilaktika va nazorat: Ichki nazoratdagi hamda darslarni surunkali qoldiruvchi o‘quvchilar bilan ishlash tizimini takomillashtirish, mas’ullar tomonidan nazoratni yanada kuchaytirish.
Seminar maktablarda ta’lim jarayonlarini raqamlashtirish hamda intizom va shaffoflikni oshirishga qaratildi.

25 августа в Ситуационном центре Сергелийского района под руководством заместителей хокима города Ташкента Алишера Дусмухамедова и Дурдоны Рахимовой был проведён семинар-тренинг для директоров общеобразовательных школ.
В мероприятии приняли участие хоким Сергелийского района, начальник Управления дошкольного и школьного образования города Ташкента, представители Службы государственной безопасности, органов внутренних дел, а также соответствующих организаций.
На семинаре были даны практические указания по следующим вопросам:
🔹 Платформа «Toshkent Ta’lim SI», разработанная Департаментом цифрового развития хокимията города Ташкента: формирование в системе данных об учащихся и их родителях, правильное внесение и ведение расписаний уроков, а также загрузка фотографий в соответствии с установленными техническими стандартами для бесперебойной работы системы распознавания лиц (Face ID) и контроля посещаемости;
🔹 Посещаемость и видеонаблюдение: цифровой контроль посещаемости учащихся с помощью видеокамер и технологий;
🔹 Профилактика и контроль: совершенствование системы работы с учащимися, находящимися на внутреннем контроле, а также систематически пропускающими занятия, дальнейшее усиление контроля со стороны ответственных лиц.
Семинар был направлен на цифровизацию образовательных процессов в школах, а также на повышение дисциплины и прозрачности.