25-avgust kuni Sergeli tumani Vaziyatlar markazida Toshkent shahar hokimining o‘rinbosarlari Alisher Dusmuxamedov va Durdona Raximovalar boshchiligida umumta’lim maktablari direktorlari uchun seminar-trening o‘tkazildi.
Tadbirda Sergeli tumani hokimi, Toshkent shahar Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi boshlig‘i, Davlat xavfsizligi xizmati, Ichki ishlar organlari hamda tegishli tashkilotlar vakillari ishtirok etishdi.
Seminarda quyidagi masalalar bo‘yicha amaliy ko‘rsatmalar berildi:
🔹 Toshkent shahar hokimligining Raqamli rivojlanish departamenti tomonidan ishlab chiqilgan "Toshkent Ta’lim SI" platformasi: Tizimga o‘quvchilar hamda ularning ota-onalari haqidagi ma’lumotlarni shakllantirish, dars jadvallarini to‘g‘ri kiritish va yuritish, shuningdek, yuzni aniqlash (Face ID) tizimi va davomat nazorati uzluksiz ishlashi uchun fotosuratlarni belgilangan texnik standartlar bo‘yicha yuklash;
🔹 Davomat va kameralashtirish: Videokameralar hamda texnologiyalar yordamida o‘quvchilar davomatini raqamli nazorat qilish;
🔹 Profilaktika va nazorat: Ichki nazoratdagi hamda darslarni surunkali qoldiruvchi o‘quvchilar bilan ishlash tizimini takomillashtirish, mas’ullar tomonidan nazoratni yanada kuchaytirish.
Seminar maktablarda ta’lim jarayonlarini raqamlashtirish hamda intizom va shaffoflikni oshirishga qaratildi.

On August 25, a seminar-training for directors of general education schools was held at the Situation Center of Sergeli District under the leadership of Deputy Mayors of Tashkent City Alisher Dusmukhamedov and Durdona Rakhimova.
The event was attended by the Hokim of Sergeli District, the Head of the Tashkent City Department of Preschool and School Education, representatives of the State Security Service, Internal Affairs bodies, and relevant organizations.
Practical instructions were given at the seminar on the following issues:
🔹 The “Toshkent Ta’lim SI” platform developed by the Digital Development Department of the Tashkent City Administration: forming data on students and their parents in the system, correctly entering and maintaining class schedules, as well as uploading photos in accordance with the established technical standards for the uninterrupted operation of the face recognition (Face ID) system and attendance control;
🔹 Attendance and video surveillance: digital control of student attendance using video cameras and technologies;
🔹 Prevention and control: improving the system of work with students under internal control and those who systematically miss classes, further strengthening control by the responsible persons.
The seminar was aimed at digitalizing educational processes in schools and increasing discipline and transparency.